Článek
Mexiko artefakty považuje za součást národního dědictví. „Tyto posvátné předměty by neměly být na prodej. Obchodování s národními poklady by nemělo být povoleno,” uvedl ředitel ústavu Diego Prieto.
Mexický státní archeologický ústav podal minulý týden trestní oznámení a žádá o stažení historických sošek z aukce. Tamní ministerstvo zahraničí se snaží diplomatickou formou díla dostat zpátky domů.
Zrušte dražbu aztéckých děl, žádá po aukční síni Christie´s Mexiko
Experti také vyhodnotili, že minimálně tři z 33 prodávaných předmětů jsou falešné. „Zbytek zřejmě splňuje podmínky pro prokázání, že patřil původním národům našeho území, které před příchodem evropských kultur vzkvétaly,” dodává Prieto.
Nejde pouze o aztécké sošky, ale i o mayské, toltécké a mixtecké.
Christie's: Aukce je legální
I přesto hodlá aukční dům Christie's dražbu spustit. Podle informací uvedených na oficiálních internetových stránkách začne prodej v 16:00 středoevropského času.
Atentos @patrimonio_cl Mañana 9 de febrero Casa Christie’s en Francia subastará colección mexicana que incluye objetos #mapuche. El @INAHmx de México ya presentó demanda https://t.co/fM6phf9HSc pic.twitter.com/gIQGUwQRvl
— Luis Fuentes (@lfuentes_a) February 8, 2021
Mluvčí aukční síně se před týdnem pro web People en Español bránil tím, že „díla jsou legitimně prodávána v rámci transparentního a zákony splňujícího veřejného procesu”. Zároveň popřel, že by Christie's disponovala jakýmikoli důkazy o tom, že by aukce nebyla legální.
Mezi nabízenými předměty je například maska z Teotihuacánu, která pochází z doby kolem let 450–650 našeho letopočtu, nebo plastika Cihuateotle, aztécké bohyně plodnosti. Vyvolávací cena této sošky začíná na 900 tisících eur (asi 23 milionů Kč).
V srdci Mexika objevili chrám z předkolumbovského období
Mexiko se v posledních letech snaží zachránit starožitnosti z období starých civilizací, které existovaly ještě před příchodem španělských kolonizátorů v 16. století.
Restaurátoři ale často tvrdí, že stav předmětů neumožňuje jejich převoz do Latinské Ameriky. Z toho důvodu mají velkou část děl ve sbírkách evropská muzea.