Článek
Národní meteorologický ústav vyslal obyvatelům provincie Noord-Hooland, do níž patří i hlavní město Nizozemska Amsterdam, nejvyšší výstrahu před bouřkami s červeným kódem. Vyzval je také, aby neopouštěli své domovy a poznamenali si čísla tísňových linek pro případ ohrožení života.
Podobné varování podle místního deníku Nederlandse Omroep Stichting (NOS) vydala i nizozemská vládní agentura Rijkswaterstaat. Ta varuje také před „značnými škodami a velmi nebezpečnými situacemi v důsledku padajících stromů a létajících předmětů“.
Bouře s názvem Poly je podle meteorologické agentury Weeronline zřejmě nejsilnější v letních měsících za posledních sto let. Meteorologický portál Weerplaza dokonce hlásí, že jde o nejsilnější letní bouři, jaká kdy byla zaznamenána.
Jak poznamenala agentura Reuters, obvykle se silné bouřky v zemi vyskytují mezi říjnem a dubnem, přičemž poslední podobně silná bouřka zde byla 25. července 2015.
Paralyzována je letecká i železniční doprava
Jak Novinky informovaly během středečního rána, letiště Schiphol v Amsterdamu už v úterý večer avizovalo, že následující den zruší všechny přílety a odlety mezi 09:00 a 11:00 SELČ, a to včetně těch do Prahy. Později svoje upozornění aktualizovalo a ohlásilo, že letecký provoz bude omezen až do 15:00 SELČ.
Paralyzována je však i železniční doprava. Na severu země Nizozemské železnice Nederlandse Spoorwegen zrušily všechny vlakové spoje. Zároveň podle místního deníku NL Times mělo dojít k posílení pohotovostních pracovníků drah. „Doufáme, že tak budeme schopni rychle vyřešit případné poruchy způsobené počasím,“ uvedla pro NL Times nizozemská společnost ProRail.
Varují i Němci
Na bouři zareagovaly i německé úřady, které vyzvaly, aby řidiči v ohrožených oblastech na severu země nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. V německé spolkové zemi Dolní Sasko ve středu některé školy kvůli bouři preventivně zrušily vyučování, v Hamburku budou od středečního poledne uzavřeny některé hřbitovy, informovala agentura DPA.
Německá meteorologická služba varovala před nepříznivým počasím v částech spolkových zemí Dolní Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko a Hamburk. Meteorologové uvedli, že na pobřeží Severního moře lze přes den očekávat vítr dosahující v nárazech rychlosti 120 kilometrů v hodině. „To je na letní bouři skutečně extrémní,“ uvedla meteorologická služba. V noci na čtvrtek by měl vichr postupně zeslábnout.
Meteorologové žádají občany, aby před příchodem větru zajistili předměty, které by mohly uletět. Bouřky, lijáky a silný vítr mohou zasáhnout i jižnější části Německa, sdělili.