Článek
Dva z obviněných se narodili v Libanonu, další je občanem Egypta a poslední Nizozemska. Podle nejvyššího státního zastupitelství už léta pracovali pro teroristickou organizaci Hamás v zahraničí a v jejím rámci zaujímali „důležité pozice s přímým napojením na vedení jejího vojenského křídla“. Úkolem mužů bylo mimo jiné hledat zbrojní sklady.
Hamás podle vyšetřovatelů už před delší dobou v podzemních úkrytech v různých evropských zemích schoval zbraně, které měly sloužit pro útoky proti židovským i dalším cílům v Evropě. Mezi možnými cíli byla například izraelská ambasáda v Berlíně, areál bývalého letiště Tempelhof či americká letecká základna Ramstein na západě spolkové republiky.
Libanonec Ibrahim El-R. podle obžaloby na jaře 2019 vybudoval sklad střelných zbraní a munice v Bulharsku. Tam se našla útočná puška AK-47 a munice. Následně měl „vyčistit“ další podobný sklad Hamásu v Dánsku a do Německa z něj přivézt pistoli. Loni zase všichni čtyři muži hledali sklad Hamásu v Polsku, ale nenašli ho.
Za pokus o puč a únos ministra německý soud uložil muži 2,5 roku vězení
Dle prokuratury Hamás napříč Evropou již před dlouhou dobu zřídil řadu podzemních skladů zbraní pro případ útoku na židovské instituce v Evropě. Ty nyní spravují operativci hnutí s povolením k pobytu v Evropě.
Čtveřice obžalovaných je od loňského prosince ve vazbě a soud v Berlíně nyní rozhodne o tom, jestli zahájí proces.
Hamás považují Evropská unie či Spojené státy za teroristickou organizaci. Od jeho loňského útoku na jih Izraele, při němž zemřelo na 1200 lidí a dalších 250 bylo uneseno do Pásma Gazy, proti němu Izrael vede válku.