Článek
Sníh kromě rozvíjejících se květů ovocných stromů zasypal v některých částech Německa také již plně rozkvetlé sakury. Ranní teploty jen několik stupňů nad nulou přiměly pampelišky pevně sevřít květy.
Podle webu Severe Weather Europe proudí do západní a střední Evropy studený vzduch od severu kolem tlakové níže nad Pobaltím a tvořící se silné tlakové výše nad Atlantikem.
Jihozápad a jih Evropy zůstal zatím přílivu studeného vzduchu ušetřen, ale od středy se začne ochlazovat i tam. V tu dobu budou ranním mrazem ohroženy ovocné stromy v Británii.
Ve Francii, Beneluxu a hornatých oblastech Španělska začnou mrazivé ranní epizody ve čtvrtek a protáhnou se podobně jako v Česku až do víkendu.
Chladné počasí v Evropě ale zůstane nejspíš ještě déle. Podle meteorologů hluboko pod dlouhodobým teplotním průměrem zůstane celá druhá polovina dubna a mírně oteplovat se začne až na počátku května.
Na horách bude bílo
Podobně vyznívá i dlouhodobý výhled, který vydal Český hydrometeorologický ústav.
„Studené počasí nás bude doprovázet prakticky až do konce dubna, kdy se očekává pozvolný vzestup teploty. V první květnové dekádě by se teploty už měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru. Celkově by období od 15. dubna do začátku druhé květnové dekády mělo být teplotně podnormální,“ uvedli meteorologové.
I v Česku už sněžilo, i když jen na horách. V úterý ráno bylo nejvíce nového sněhu na Šumavě. „V nadmořských výškách nad 900 m n. m. leželo nejčastěji mezi 1 a 3 cm nového sněhu,“ napsal ČHMÚ na Facebooku.
„Zimní počasí bude na horách pokračovat i v následujících minimálně sedmi dnech a je pravděpodobné, že na konci této sněhové epizody budou na hřebenech nejvyšších hor lokality, kde bude ležet i několik desítek centimetrů nového sněhu,“ dodali meteorologové.