Článek
Hanning sloužil v Osvětimi od ledna 1943 do června 1944. Přiznává, že tábor střežil, odmítá ale tvrzení prokuratury, že také od rampy hned po příjezdu vlaků s novými vězni odváděl lidi do plynových komor, v nichž nacisté povraždili více než milión vězňů.
Je jedním ze čtyř bývalých příslušníků SS, které čeká kvůli jejich činnosti za války soud. Je mezi nimi i jedna žena. [celá zpráva]
Média upozorňují na to, že vzhledem k jejich věku, přesahujícímu 90 let (v jednom případě se jedná o 95letého muže), jde zřejmě o poslední takové procesy.
Nová stíhání umožnilo průlomové odsouzení nacistického dozorce Johna Demjanjuka před pěti lety. Soud tehdy vynesl trest, ačkolivnebyly k dispozici důkazy o přímé účasti obžalovaného na vraždění.
Loni pak soud v Německu vynesl čtyřletý trest nad 94letým „účetním“ z Osvětimi Oskarem Gröningem, který u rampy třídil cennosti vězňů, takže věděl o tom, že ti lidé jsou posíláni na smrt. [celá zpráva]
Anketa
Koncentrační tábor Osvětim
Němci ho původně zřídili pro polské politické vězně v roce 1940, rok po obsazení Polska. Tábor Auschwitz I. se nacházel v areálu bývalých kasáren.
Později, roku 1942, byl na druhé straně města vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a menší tábor Auschwitz III – Monowitz u blízké vesnice Monowice.
Odhaduje se, že v Osvětimi a Březince nacisté zavraždili 1,1 až 1,5 miliónu lidí, většinou Židů. Celkem bylo za války vyvražděno kolem šesti miliónů Židů.