Článek
Stranou nezůstane ani problematika amerického protiraketového systému ve střední Evropě, i když není oficálně na programu. O systému ale budou na dvoustranné schůzce americký prezident George W. Bush se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Bilaterální schůzky začaly už před summitem, který oficiálně zahájila velká společná večeře. Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident George Bush po společném setkání vyjádřili optimismus ohledně možného pokroku v problematice ochrany klimatu.
"Cíle Evropské unie v ochraně klimatu nebudou zřejmě sdíleny celou skupinou G8," prohlásila Merkelová. Podle ní se ale o co nejlepší výsledek bude "tvrdě bojovat".
K diskusi o plánovaném protiraketovém štítu USA uvedla, že neočekává kvůli tomu novou konfrontaci mezi Východem a Západem. "Studená válka skončila. Nastaly už nové časy," zdůraznila.
Ruský ministr: Od smlouvy o ozbrojených silách neustupujeme
Proti americkému protiraketovému projektu v Evropě se ostře staví Rusko, které obviňuje USA z nastartování nových zbrojních závodů. Kreml před časem také pobouřil Západ varováním, že by mohl pozastavit plnění Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. [celá zpráva]
Situaci zklidnil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, když prohlásil, že se zatím Rusko ke kroku nechystá.
Státníky hlídá 16 000 policistů
V okolí Heiligendammu, které hlídá asi 16 tisíc policistů, protestují již několik dní tisíce odpůrců globalizace. Na deset tisíc se jich ve středu střetlo s policisty, kteří k rozehnání demonstrací použili slzný plyn, obušky a vodní děla. Zatkli 141 lidí.
Demonstrantům se podařilo vtrhnout do zakázaného pásma kolem dejiště schůzky. Chtěli zabránit přijezdu státníků. [celá zpráva]