Článek
Jako důkaz rozkolu mezi vládními stranami agentura Reuters uvádí summit lídrů průmyslu, který tento měsíc oznámil Scholz za účelem zachránit skomírající německou ekonomiku. O týden později své návrhy na záchranu ekonomiky představil ministr ekonomických věcí Robert Habeck (Zelení) a po něm další podnikatelský summit oznámil ministr financí Christian Lindner (FDP). Summity Scholze a Lindnera se oba konají v úterý.
Ani jedno z oznámení nebylo předem koordinováno s ostatními členy koalice nebo vzájemně schváleno. To naznačuje, že pro koaliční strany již začala volební kampaň před parlamentními volbami, jež se budou v Německu konat příští rok. Z výpovědí představitelů jednotlivých stran i vládní administrativy vyplývá, že riziko rozpadu koalice je větší než kdy dříve.
Obzvláště zoufalá je FDP, jež ideologicky stojí na myšlenkách volného trhu. Partaj se nyní v průzkumech pohybuje pod pětiprocentní hranicí a hrozí jí, že se do parlamentu v příštím roce vůbec neprobojuje. Zda svým vyhlídkám pomůže spíše setrváním ve vládě, nebo naopak odchodem z ní, řeší straničtí lídři podle zdrojů z nitra strany už týdny.
Írán popravil německého občana
Pro odchod jsou spíše řadoví členové. Šéf strany Lindner je zatím proti, ale nátlak na něj roste. „Vše závisí na Lindnerovi,“ shrnul pod podmínkou anonymity jeden z vládních představitelů.
Ještě donedávna byly špatné volební výsledky koaličních stran analytiky považovány za odrazující faktor, jenž rozpadu vlády spíše brání. Předpokládalo se, že by se vládní strany mohly obávat, že by je voliči za vzdání se zodpovědnosti v kritické době, kdy válečný konflikt zuří v Evropě i na Blízkém východě, mohli potrestat.
Koalice je ovšem čím dál tím méně populární a její rozbití by nyní FDP naopak mohlo hlasy získat, zhodnotil politolog z düsseldorfské univerzity Stefan Marschall.
Rozhodne rozpočet
Německá vládní koalice skřípala už na začátku současného volebního období, ale nakonec ji sjednotila hrozba, již představuje ruská invaze na Ukrajinu a s ní související následná energetická krize. Nyní však rozdíly mezi fiskálně přísnou FDP a jejími marnotratnějšími partnery opět vylézají na povrch.
Německá ekonomika totiž slábne - podle předpovědí to tak bude už druhým rokem, což pro koalici představuje klíčový test. Zda bude nadále schopna spolupráce, nejspíš odhalí rozpočet pro rok 2025 a to, zda se ho koaličním stranám podaří prosadit. Rozpočtová komise bude zasedat 14. listopadu. Podle Lindnera rozpočet nyní počítá se schodkem 13,5 miliardy eur (342,5 miliardy korun).
„Před tím klíčovým zasedáním musí vláda, i s ohledem k nedávným daňovým odhadům, přijít se společným porozuměním ohledně dalších kroků v ekonomické a finanční politice. Následující týdny budou rozhodující,“ uvedl anonymní zdroj Reuters.
Zvládne to SPD sama?
Nejpravděpodobnějším scénářem podle analytiků nadále zůstává, že koalice vydrží pospolu až do voleb naplánovaných na 28. září v naději, že její opatření začnou přinášet kýžené ovoce, a kvůli německému sklonu ke stabilitě. Vládní zdroj z řad FDP ovšem uvedl, že k tomu by bylo nejspíš potřeba další kolo jednání mezi Scholzem, Habeckem a Lindnerem. „Nálada není vůbec dobrá, není tu už žádná důvěra,“ vypověděl.
Nový generální tajemník Scholzovy SPD Matthias Miersch už také nadnesl možnost, že by v případě odchodu jednoho z koaličních partnerů mohla funkční období dosloužit menšinová vláda. „Kdyby byl včas schválen rozpočet, tak by to nebyl problém,“ uvedl Miersch.
Vzhledem k nízké popularitě koalice by však menšinová vláda pravděpodobně nedokázala odolat tlaku na vyhlášení předčasných voleb. V takovém případě by Scholz musel dát hlasovat o vyjádření nedůvěry vládě a prezident Frank-Walter Steinmeier by pak mohl rozpustit parlament.
Mohl by je zachránit Trump
Stejně jako koalici před dvěma lety sjednotil vpád ruských sil na Ukrajinu, tak by ji i nyní mohla upevnit zahraniční událost. Konkrétně by tomu tak mohlo být, pokud by příští týden americké prezidentské volby vyhrál kandidát republikánů Donald Trump. Ten hrozí uvalením vysokých cel na dovoz a podmíněním podpory ostatních členů NATO.
„Třetí největší ekonomika světa nemůže v takovou chvíli riskovat, že bude bez vedení. To vědí všichni, dokonce i Lindner,“ řekl představitel vlády.