Článek
Výše pokuty se obyvatelům Milána nelíbí. „Nový zákon je podle mého názoru přehnaný. Se zákazem kouření uvnitř veřejných budov souhlasím. Nezapálím si také v blízkosti starší osoby nebo dítěte, ale zakázat kouření venku, na ulici či veřejném prostranství, to už mi připadá jako omezování osobní svobody,“ řekl podle France 24 milánský instalatér Morgan Ishak (46).
Zákaz, který přichází rok před zimními olympijskými hrami Milán-Cortina 2026, se nevztahuje na e-cigarety, připomněla stanice.
Milánská vyhláška o kvalitě ovzduší, kterou v roce 2020 schválila tehdejší městská rada, nařizovala postupné zpřísňování zákazu kouření. Od roku 2021 tak platí zákaz v parcích a na hřištích, autobusových zastávkách a sportovních zařízeních.
Nejnovější zákaz kouření platný od 1. ledna se vztahuje na „všechna veřejná prostranství, včetně ulic“ s výjimkou „izolovaných míst, kde je možné udržovat vzdálenost nejméně 10 metrů od ostatních lidí“.
Boj proti pevným částicím
Městští představitelé podle France 24 tvrdí, že opatření je zaměřeno na snížení pevných částic ve vzduchu, aby se „zlepšila kvalita městského ovzduší, aby se chránilo zdraví občanů včetně ochrany před pasivním kouřením na veřejných místech, která navštěvují také děti“.
Milán, který se nachází uprostřed průmyslového údolí Pádu a trpí dopravními zácpami, je jedním z nejvíce znečištěných měst v Evropě, pokud jde o ovzduší. První italský národní zákaz kouření z roku 1975 zakazoval kouření ve veřejné dopravě, ve třídách a v některých dalších prostorách. V roce 1995 byl zákaz rozšířen na oblasti veřejné správy a v roce 2005 na všechny uzavřené veřejné prostory, čímž se Italové ve své době stali průkopníky v Evropě.
Cigareta v ulicích Turína se pěkně prodraží. Město zavádí přísný zákaz kouření
Podle údajů Národního statistického úřadu (ISTAT) z roku 2023 kouří asi 19 procent Italů, což je méně než 24procentní průměr v Evropské unii. Italské ministerstvo zdravotnictví uvádí, že 93 000 úmrtí ročně je připisováno kouření.
Cigarety v Itálii přitom s průměrem kolem šesti eur (151 korun) za krabičku patří k nejlevnějším v Evropě, kde jsou běžnější ceny kolem 10 eur (bezmála 252 korun).
Podle Světové zdravotnické organizace je kouření zodpovědné za zhruba 85 procent všech případů rakoviny plic, nejsmrtelnějšího nádorového onemocnění na světě. V Evropě je nejméně kuřáků ve Švédsku, kde si zapálí osm procent populace. Nejhůře je na tom Bulharsko, kde kuřáci tvoří 37 procent.