Článek
Slovenský ministr podle agentury TASR upozornil, že nová ohniska nákazy jsou opět blízko hranic se Slovenskem. Na dvou zmíněných farmách je 2500, resp. 1000 dojnic. „Situace je vážná. Máme maximální opatření z pohledu hranic, dezinfekce, kontroly,“ zdůraznil slovenský ministr zemědělství.
Slovensko v souladu s veterinárními pravidly likviduje všechna zvířata v chovech, kde se nákaza potvrdila. Kromě toho se utrácela hospodářská zvířata ve tříkilometrovém okruhu od ohnisek. Takáč apeloval na farmáře, aby dodržovali všechna nařízená opatření, aby se nákaza dál nešířila.
Poslední případ slintavky a kulhavky potvrdilo Slovensko o uplynulém víkendu na jedné z největších farem v Plaveckém Štvrtku, asi 40 kilometrů od hranic s Českem. Část z utracených zvířat z tohoto chovu skončí podle Takáče v kafilerii, zbytek bude zahrabán do země. Podobný postup zvolilo Slovensko už dříve, neboť země má pouze jednu kafilerii s omezenou kapacitou.
Česko zavedlo preventivní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky do země. Na hranicích se kontrolují nákladní vozidla převážející zvířata, potraviny či krmiva.
Slintavka a kulhavka patří k vysoce infekčním virovým onemocněním sudokopytníků včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Tato nemoc se nevyhýbá ani volně žijícím zvířatům. Virus, jenž nemoc způsobuje, se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v celém chovu.