Článek
Kontroverzní návrh zákona tento měsíc odhlasoval maďarský parlament, v němž má Orbánova strana Fidesz většinu. Návrh obsahuje část, která by v případě schválení stanovila, že lidé mohou anonymně nahlásit stejnopohlavní páry vychovávající děti, a upravila ochranu oznamovatelů.
Návrh hovoří také o možnosti udání lidí, kteří zpochybňují genderové role a rodinné ideály zakotvené v ústavě nebo právo dítěte na jeho „identitu určenou jeho pohlavím stanoveným při narození“.
Parlament může veto přehlasovat
Prezidentčino veto znamená, že parlament musí zákon znovu projednat. Může ho však také přijmout znovu v nezměněné verzi, na niž by už prezidentka neměla žádné páky, upozorňuje DPA.
Pavel kritizuje vládu: K žalobě proti Maďarsku kvůli zákonu o LGBT+ jsme se připojit měli
Nováková veto v dopisu maďarskému parlamentu odůvodnila tím, že návrh není v souladu s právními normami Evropské unie o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání (takzvaných whistleblowerů).
Než se stala loni v březnu prezidentkou, byla Nováková členkou a určitou dobu i místopředsedkyní Fideszu. Z Orbánovy strany pocházel i její předchůdce János Áder.
Maďarský parlament za dobu působení Viktora Orbána už schválil jiné zákony, které podle kritiků omezují práva menšiny LGBT+ (leseb, gayů, bisexuálu, transgenderových osob a lidí majících další identity). V roce 2020 nechal Orbán do dodatku k ústavě zapsat, že „otec je muž, matka žena“. V roce 2021 pak Maďarsko například zakázalo šířit mezi mladými lidmi do 18 let materiály zobrazující homosexualitu nebo změnu pohlaví.
Maďarsko nyní čelí žalobě Evropské komise kvůli předloni schválenému zákonu, který zakazuje jakoukoli prezentaci homosexuality a děl s ní spojených ve školách pro děti do 18 let.