Článek
Maďarsko je první zemí, na jehož území platí rozhodnutí ICC, kterou Netanjahu navštívil po vydání zatykače loni v listopadu. Orbán v pravidelném pátečním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth rádió řekl, že Netanjahua nechtěli zatknout, protože Izrael je spřátelenou zemí.
„Pokud by taková snaha byla, i tak by nebylo možné přikázat policistům, aby zatčení provedli, protože nařízení se nestalo součástí maďarského práva. Takže nebyla k tomu vůle ani právní možnost,“ zdůraznil Orbán.
Podle maďarského premiéra se ICC stal součástí globálního mocenského systému a překročil své pravomoci. Orbán připomněl, že Spojené státy, Rusko, Čína a Turecko nikdy nebyly členy ICC. „Maďarsko statut ICC podepsalo, ale nikdy se nestal součástí maďarského práva,“ dodal Orbán.
Předseda maďarské vlády uvedl, že v západní Evropě sílí antisemitismus a souvisí to s ilegální migrací. „Pro Maďarsko je důležitá stabilita Izraele, která je naším národním zájmem,“ dodal.
Na čtvrteční společné tiskové konferenci s Netanjahuem maďarský premiér řekl, že ICC se za poslední léta změnil na politický soud, což dokazuje také vydání zatykače na izraelského premiéra. Toto rozhodnutí označil Orbán za „nestoudné, cynické a zcela nepřijatelné“.
Zatykač na Netanjahua i Putina
ICC v listopadu 2024 oznámil, že vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Tam Izrael podniká vojenskou operaci v reakci na krvavý vpád teroristů do Izraele z října 2023.
Hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal soud o zatykače na oba izraelské představitele a na tři lídry palestinského teroristického hnutí Hamás v květnu 2024. Izrael to tehdy ostře kritizoval.
ICC se zapojil také do vyšetřování možných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na Ukrajině. V březnu 2023 vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
Loni na začátku března oznámil ICC vydání dalších zatykačů, a to na velitele ruského dálkového letectva generálporučíka Sergeje Kobylaše a velitele Černomořské flotily admirála Viktora Sokolova kvůli podezření, že se na Ukrajině dopustili válečných zločinů. Loni v červnu vydal zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova kvůli obvinění ze spáchání válečných zločinů, jako jsou útoky na civilní cíle.
Podobně jako nyní Maďarsko v případě Netanjahua se v loňském roce zachovalo Mongolsko při návštěvě Putina.