Článek
„Použili jsme je k mapování situace,“ uvedl ministr obrany Csaba Hende. Jedná se o bezpilotní stroje typu Bora maďarské výroby, které dosahují rychlosti 60 až 70 kilometrů v hodině. Startují každé dvě hodiny k mapování situace na hrázích podél Dunaje.
„Stroje proletí nad daným územím a v reálném čase zabezpečují přenos ze sledovaného území v HD kvalitě,“ uvedl Attila Molnár z firmy Currus, která tyto stroje vyrobila.
Evakuace první obce vyvolala ještě větší obavy
Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek večer oznámil, že obec Győrújfalu musí být okamžitě evakuována. [celá zpráva]
V zemi to vyvolalo ještě větší obavy z vysoké hladiny Dunaje. K uklidnění obci situace nestačilo ani to, že premiér označil evakuaci obce za preventivní opatření.
U obce Győrújfalu byla poškozena hráz, kterou v pátek opravovali dobrovolníci a vojáci za pomoci vrtulníků a obrněných transportérů. Na hrázi pomáhala také většina místních mužů. Autobusy tak z obce odvážely především starší lidi, ženy a děti. Někteří odjeli k příbuzným a známým, další byli umístěni ve sportovní hale v obci Győrújbarát.
„Bydlíme v Győrújfalu v domově pro seniory. S manželem jsme se nastěhovali jen před několika týdny a teď přišlo tohle. A to jsme si říkali, že budeme mít klidné stáří,“ říká Kristína Bándyová se slzami na krajíčku.
Voda obklíčila další obce
Také další maďarské obce Dömös, Pilismarót a Kisoroszi odřízla voda od okolního světa. Zde zatím k evakuaci nedošlo. Pro zásobování těchto obcí a pro případný převoz lidí do nemocnice jsou připraveny transportéry a vrtulníky. V obci Kisoroszi počítají, že přístupové silnice mohou být zaplaveny až týden.
Ministr obrany Hende uvedl, že na zpevňování hrází pracuje 4200 vojáků a k dispozici je 426 kusů vojenské techniky. „V rezervě máme dalších 5500 vojáků, kteří budou nasazeni v případě nutnosti další evakuace obyvatelstva,“ dodal.