Článek
List upozornil, že další učitelé ještě vyčkávají a mohou podat výpověď v průběhu příštího školního roku. „Není zatím jasné, jak se podaří tyto učitele nahradit,“ uvedl deník. Maďarské ministerstvo vnitra tvrdí, že o žádných hromadných výpovědích učitelů neví.
Odborový svaz pedagogů potvrdil, že reálně hrozí odchod více než 3000 učitelů. Výše zmíněné číslo dosud podaných výpovědí potvrdil místopředseda odborového svazu Gábor Gosztonyi. „Další čekají na září, aby měli nárok na odstupné,“ dodal.
Népszava se domnívá, že po avizovaném hromadném odchodu učitelů vláda osloví důchodce, aby nahradili chybějící pedagogy. „Zákon umožňuje zaměstnání důchodců bez omezení,“ konstatoval list. Už ve školním roce 2022/2023 rostl počet učitelů, kteří se v důchodu vrátili ke své pedagogické praxi. „Jen v základních školách pracovalo přes 10 tisíc pedagogů ve věku nad 60 let. Bylo to o 1209 osob víc než ve školním roce 2021/2022,“ uvedl deník Népszava.
Maďarský parlament začátkem července schválil zákon, který připraví učitele o některé dosavadní výhody. Zákon vstoupí v platnost prvního ledna 2024. Zákonem učitelé ztratí státní zaměstnanecký poměr. Podle schváleného zákona bude možné například prodloužit školní rok, pokud se z objektivních příčin delší dobu ve školách neučilo. Vztahuje se to i na případné stávky pedagogů. Učitele bude možné v rámci okresu bez jeho souhlasu přeložit z jedné školy na druhou. Výpovědní lhůta se prodlouží ze současných dvou měsíců na tři měsíce.
Proti zákonu protestovali v uplynulých měsících studenti i učitelé. Pedagogové upozorňují, že zákon omezuje jejich institucionální autonomii a povede ke ztrátě mnoha práv učitelů. Kdo nepodepíše písemný souhlas s výše zmíněnými podmínkami, nemůže v budoucnu pracovat jako pedagog. V případě propuštění dostane pedagog s méně než dvacetiletou praxí jen měsíční odstupné a pedagog s dvaceti- až třicetiletou praxí dvouměsíční odstupné.