Článek
Volební účast se podle komise dosáhla 59 procent. Ačkoliv byly přes den hlášeny nepokoje včetně rvačky ve volební místnosti, komise uvedla, že volby byly poklidné.
Gruzínský sen miliardáře Bidzina Ivanišviliho získal 53 procent, opoziční strany dohromady okolo 40 procent. Opozice už výsledky napadla. „Neuznáváme zfalšované výsledky ukradených voleb,“ cituje lídryni UNM Tinu Bokučavovou agentura AFP. Jiný opoziční vůdce podle AFP odmítl „uzurpaci moci a ústavní puč“.
Neziskové organizace sdružené do skupiny WeVote vyslaly k volbám přes 2000 pozorovatelů. V neděli ráno skupina oznámila, že zaznamenala řadu porušení, a vládu obvinila, že vytvořila „komplexní systém volebních podvodů“.
V Gruzii vyhrál vládnoucí Gruzínský sen. Opozice výsledky neuznala
„Na základě analýzy prostředí v předvolebním období a podvodných schémat použitých v den voleb, jakož i bezprecedentního dopadu na vůli voličů a případů násilí se domníváme, že předběžné výsledky zveřejněné Ústřední volební komisí neodrážejí vůli občanů Gruzie,“ uvedla skupina. „Budeme i nadále požadovat zrušení výsledků voleb.“
Už v sobotu večer skupina zveřejnila, že zdokumentovala mimo jiné 163 případů, kdy bylo pozorovatelům zabráněno dostat se do volebních místností, 96 případů násilí nebo vyhrožování násilím či 341 případů přítomnosti lidí ve volebních místností, kteří tam neměli co dělat.
Mezinárodní pozorovatelé přednesou výsledky svého dozorování v neděli odpoledne. K výsledkům voleb se však již vyjadřují první zahraniční politici. „Zjevné falšování výsledků voleb v Gruzii znemožňuje uznat jejich legitimitu. Zfalšováním voleb nelze vstoupit do Evropské unie, ale lze skončit opět v ruském objetí,“ uvedl například Marko Mihkelson, předseda zahraničního výboru estonského parlamentu.
Dosud vládnoucí strana Gruzínský sen stojí za národně konzervativním kurzem a ekonomickou spoluprací s Ruskem. Kritici ji obviňují z autoritářství. Bidzina Ivanišvili, se navíc netají úmyslem zakázat největší opoziční uskupení Spojené národní hnutí, jež zemi vládlo do roku 2012.
Opoziční strany a prezidentka Salome Zurabišviliová, která vládu kritizuje, avšak její pravomoci jsou převážně ceremoniální, podle agentury Reuters již před volbami obviňovaly Gruzínský sen z kupování hlasů a zastrašování voličů.