Článek
„AI je znepokojena gruzínským útokem na město Cchinvali a přilehlé vesnice, který byl proveden v noci ze 7. na 8. srpna. Dostupné informace ukazují, že útok mohl být proveden způsobem, který znemožnil rozlišování mezi vojenskými cíli a civilními objekty,“ uvádí zpráva. Podobně v rozporu prý byly ruské vzdušné útoky na město Gori a vesnice v Jižní Osetii.
Amnesty potvrzuje předchozí zprávy, že obě strany použily tříštivé bomby. Gruzie to přiznala, Rusko nikoliv. Množství nevybuchlé munice brání v návratu civilistů domů.
AI zmiňuje také útoky na civilní majetek, zejména etnických Gruzínců v jihoosetských vesnicích. Těchto zločinů se podle ní dopouštěly hlavně jihoosetské polovojenské skupiny, ale i jednotlivci dorazivší z Ruska.
Násilnosti podle AI pokračují i po ukončení bojů. „Střelba, rabování a etnicky motivované útoky nadále sužují obyvatele Jižní Osetie a znesnadňují návrat etnických Gruzínců. Negativní dopad mají i nárazníkové zóny, které kontroluje Rusko,“ uvedla ředitelka AI pro Evropu a střední Asii Nicola Duckworthová.
Konflikt na Kavkaze
Boje v Gruzii a jejích separatistických oblastech Jižní Osetie a Abcházie propukly koncem prvního srpnového týdne. Gruzínská armáda oblehla hlavní jihoosetinské město Cchinvali. Pak se ale do konfliktu vložilo Rusko, které podniklo desítky náletů i na zbytku gruzínského území. K ozbrojenému střetu se přidali separatisté v Abcházii.
Ruské jednotky gruzínské z Jižní Osetie vytlačily, nezastavily se však a pokračovaly do gruzínského vnitrozemí. Všechny strany svalují vinu za agresi a civilní oběti vzájemně na druhého. Navzájem se obviňovaly i z etnických čistek. Gruzie kvůli tomu podala na Rusko žalobu u Mezinárodního soudního dvora.
Jižní Osetie a Abcházie vyhlásily jednostranně nezávislost na Gruzii po rozpadu Sovětského svazu a tu následně ubránily i v ozbrojeném konfliktu s Tbilisi. Moskva v důsledku konfliktu s Gruzií samostatnost obou regionů uznala.