Článek
Mezi nohama těhotné klečel voják v uniformě Rudé armády s rudou hvězdou na čele. Ženu držel jednou rukou za vlasy a druhou jí dával pistoli do úst. Šestadvacetiletý autor sochy Jerzy Szumcak uvedl, že socha měla ukázat pravdu o osudu žen za druhé světové války.
Sochu odsoudil ruský velvyslanec v Polsku Alexander Alexejev, který řekl listu Gazeta Wyborcza: „Je to zneuctění památky více než 600 000 sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Polska od nacismu.“
Dodal, že pokusy rozšiřovat nenávist mezi Polskem a Ruskem nejsou bohužel nové ani ojedinělé: „Často se střetáváme s ničením a hanobením hrobů a pomníků sovětských vojáků padlých při osvobozování Polska. Doufáme, že tento hanebný čin bude odsouzen.” Sochu ale kritizovali i obyvatelé města.
Autorovi hrozí obvinění podle paragrafu 256 trestního zákoníku o propagaci fašismu, jiného totalitarismu či šíření nesnášenlivosti. Případ už vyšetřuje městská prokuratura v Gdaňsku.
Historické kořeny rusko-polského napětí
Vztahy mezi Ruskem a Polskem jsou obtížné, Rusko se účastnilo trojího dělení Polska, kdy si toto království postupně rozparcelovaly Prusko, Rusko a Rakousko. Po zahájení druhé světové války si Polsko rozdělily SSSR a třetí říše na základě dohody Molotova a Ribbentropa. Sověti také nechali popravit polské důstojníky v Katyni.
Sověti sice Polsko osvobodili od nacistů, kteří se v Polsku chovali jako nemilosrdní dobyvatelé, jimiž taky byli, ale Rudé armádě se vyčítá, že nepomohla při varšavském povstání a nechala v něm vykrvácet nacionalistickou elitu. Po válce také SSSR zabral část východního Polska, které na oplátku dostalo část německého území.