Článek
Podle ní počet mladistvých běženců v posledních letech prudce stoupá – před rokem 2020 jich bylo v průměru přes 18 tisíc.
Na datové rešerši se podíleli novináři z italské agentury ANSA, belgického deníku De Standaard, nizozemského NRC a německé rozhlasové a televizní stanice rbb24.
Ti napočítali celkem 51 433 nezletilých migrantů, s nimiž úřady jednotlivých zemí mezi roky 2021 a 2023 ztratily kontakt.
„Nezletilí z ciziny, kteří zmizí, jsou často oběťmi zločineckého podsvětí nebo vykořisťovatelů,“ řekla agentuře ANSA Carla Garlattiová z italské agentury na ochranu dětí. „V jednom centru pro nezletilé dívky nám řekli, že každou noc zmizí jedna nebo dvě mladé dívky a že přede dveřmi často parkují auta, v nichž lidé dívkám nabízejí práci,“ doplnila.
Skutečný počet nezletilých běženců, kteří se úřadům ztratili z dohledu, bude přitom ještě o poznání vyšší: na dotazy novinářů reagovaly úřady jen v 15 ze 31 oslovených zemí. Z nich bylo zdaleka nejvíce dětí vedených jako pohřešované v Itálii (téměř 23 tisíc) a v Rakousku (přes 20 tisíc). Například Španělsko nebo Řecko, které také čelí velkému náporu migrantů, včetně těch nezletilých, podobnou statistiku vůbec nevedou.
V Evropské unii zatím nejsou jednotná pravidla pro registraci a výměnu informací o nezletilých migrantech. I proto nebyla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová schopná údaje novinářů potvrdit. „Nedokážu posoudit, jestli vaše čísla sedí. Mohu říci, že v Evropě máme nefunkční migrační systém,“ řekla televizi rbb24.