Článek
Ukončení jednání s Ankarou by podle Lambsdorffa bylo „užitečné pro evropskou myšlenku”.
„Německo a Rakousko by nyní měly táhnout za jeden provaz a nedat souhlas s otevřením nových kapitol. To by byl faktický konec přístupového procesu,” uvedl tento člen vedení liberální Svobodné demokratické strany (FDP), která po posledních volbách poprvé od konce války nemá v německém parlamentu žádného poslance.
Rakouský kancléř Kern a ministr zahraničí Kurz jsou v současnosti asi nejhlasitějšími zastánci ukončení přístupových jednání s Tureckem. Jako důvod uvádějí rozsáhlé čistky po zmařeném pokusu o státní převrat v Turecku, které jsou podle nich namířenéy i proti kritikům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří s pučem nemají nic společného. [celá zpráva]
Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu poté označil Vídeň za „metropoli radikálního rasismu”. [celá zpráva]
Vstup v nedohlednu
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v pátek uvedl, že jednání s Ankarou jsou sice ve slepé uličce, vyslovil se však proti jejich úplnému ukončení.
Přístupová jednání by měla pokračovat i podle německého vicekancléře Sigmara Gabriela, a to i přesto, že podle něj Turecko nemá šanci se „v příštích deseti dvaceti letech“ stát členem EU.