Článek
Policie uvedla, že na místě výbuchu u obce Čanak zahynula pyrotechnička a její kolega zemřel při převozu do nemocnice.
Tragédie se odehrála v místě, kde jsou husté lesy a neprostupný terén, odminování zdejší oblasti o rozloze 800 tisíc metrů čtverečních se proto musí provádět ručně.
„Hodně se toho udělalo v posledních letech jak ze strany státu, tak přes fondy EU, ale stále je tu máme,“ řekl Ante Kovač, starosta okresu Plitvická jezera.
Vnitrozemský region Lika, jehož součástí jsou i Plitvická jezera, je nejvíce zaminovanou oblastí v Chorvatsku.
V letech 1991 až 1995 tu probíhaly boje mezi Chorvaty a srbskými separatisty. Podle stanice N1 je zde stále zaminováno 74 kilometrů čtverečních, přičemž od roku 1998 byla oficiálně zbavena min plocha o rozloze 130 čtverečních kilometrů.
V celém Chorvatsku je 30 let po válce stále zaminováno 148 kilometrů čtverečních v celkem šesti chorvatských župách. Když v roce 1996 odminování začalo, odhady OSN hovořily o 13 000 potenciálně zaminovaných kilometrech čtverečních.
Chorvatské úřady chtějí zemi zcela vyčistit od min do března 2026, přičemž významnou část prostředků pro to poskytuje Evropská unie. Od roku 1996 zahynulo v Chorvatsku při explozi min 207 lidí, z toho 40 pyrotechniků.