Článek
Vražda Němce s kubánskými kořeny Daniela Hilliga, z níž byli dosud podezřelí dva mladí muži z Iráku a Sýrie, vedla v Chemnitzu k řadě protestů. Některé z nich doprovodily střety s policií a také útoky pravicových radikálů na přistěhovalce. [celá zpráva]
Dva podezřelí muži jsou ve vazbě už od 26. srpna, kdy Hillig zemřel. O pátrání po třetím podezřelém informovaly úřady v úterý.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_I/u2SBOza.jpeg?fl=cro,0,27,1280,720%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Pietní místo ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici), kde 26. srpna při městských slavnostech zabili pětatřicetiletého Němce s kubánskými kořeny.
Mezitím ministerstvo vnitra zveřejnilo informace, z nichž vyplývá, že není úplně jisté, odkud pocházejí první dva podezřelí. V případě údajného Syřana totiž úřady dosud vycházely jen z jeho vlastních slov, v případě údajného Iráčana pak z jeho vyjádření a falešných dokumentů, které předložil. V obou případech se nyní německé úřady snaží zjistit, odkud muži skutečně jsou.
Nyní už je ve městě klid
V Chemnitzu, který leží nedaleko hranic s Českem, je v úterý klid, tamní dění ale nadále vzbuzuje velké emoce.
V pondělí večer se tam koncertu proti rasismu a pravicovému radikalismu zúčastnilo kolem 65 tisíc lidí. [celá zpráva]
Akci tvrdě odsoudila politička protestní Alternativy pro Německo (AfD) Beatrix von Storchová. „Jste poddanými Merkelové, jste nechutní a tancujete na hrobech,” vzkázala desítkám tisíc lidí, kteří se pokojného koncertu zúčastnili.