Článek
Na vytvoření sil velmi rychlé reakce se členové aliance dohodli loni v září s ohledem na nové bezpečnostní prostředí, které vzniklo v Evropě kvůli konfliktu na Ukrajině.
Cvičení nazvané Nobel Jump se uskuteční od 7. do 10. dubna v Nizozemsku a České republice. Bude prý zaměřeno na "rychlou přípravu a nasazení složek" těchto jednotek, které by měly dorazit na místo krize či vnější agrese v rozmezí od 48 hodin do sedmi dnů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Druhé cvičení Nobel Jump 2 bude podle činitele NATO většího rozsahu a konat se bude od 9. do 19. června v Polsku, ve výcvikové oblasti Żagań na západě země. Aliance bude podle něj při simulované krizi testovat kapacitu nasazení aliančních jednotek z Německa, Nizozemska, Norska a České republiky.
Odpověď na nové hrozby
Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg v únoru uvedl, že jednotka rychlé reakce bude uskupením v síle brigády, které bude mít okolo 5000 vojáků, s prvkem speciálních sil a leteckou i námořní podporou. Vznik tohoto "hrotového uskupení" označovaného jako síly s velmi rychlou reakční dobou je součástí alianční odpovědi na nové hrozby.
Německo, Nizozemsko a Norsko jsou hlavními zeměmi už nyní vznikající prozatímní podoby nového uskupení. Němci nabídli podle diplomatů až 2700 vojáků včetně letectva a námořnictva, Nizozemci asi 2500 a Norové až 1000. Součástí prozatímních nových sil má letos být i 150 českých vojáků.