Článek
V pondělí o tomto kontroverzním kroku rozhodla rada města, uvedla agentura AFP. Ve Francii téma burkin, které z náboženských důvodů nosí některé muslimky, rozděluje společnost a vyvolává ostré debaty.
S návrhem na povolení burkin přišel starosta Grenoblu Éric Piolle ze strany Zelených (EELV) a prosadil ho navzdory silné opozici. V radě po více než dvouhodinové debatě prošel jen těsně, když pro něj zvedlo ruku 29 radních, 27 jich bylo proti.
KOMENTÁŘ: Francouzská pobídka k lenosti – Matěj Široký
Uvolnění pravidel se bude týkat i mužů, kteří můžou nově do bazénu přijít i ve volných šortkách, zatímco dosud byly povolené jen přiléhavé plavky.
„Chceme jediné: aby se ženy a muži mohli oblékat, jak chtějí,“ řekl Piolle rozhlasové stanici RMC.
Jeho oponenti to ale vidí jinak – například šéf regionu Auvergne-Rhône-Alpes Laurent Wauquiez už pohrozil, že kvůli povolení muslimských plavek může město přijít o finance z veřejných zdrojů. Bývalý konzervativní starosta Alain Carignon se zase domnívá, že tak významné rozhodnutí by mělo vzejít jedině z referenda. „Jsem přesvědčený, že to, co hájí pan Piolle, by naši zemi dovedlo do slepé uličky,“ řekl Wauquiez začátkem května a obvinil starostu z toho, že „uzavírá dohody s politickým islámem“, aby si zajistil přízeň muslimských voličů.
Burkiny na naše koupaliště nepatří, Zeman řešil i koupací oděvy
Letitý spor
Nošení náboženských symbolů na veřejnosti je ve Francii velice citlivé téma zejména s ohledem na důraz, který se klade na odluku církve a státu. Země se v roce 2011 stala prvním evropským státem, který vydal zákon zakazující nošení náboženských symbolů na veřejnosti, a to včetně závojů a šátků zahalujících obličej.
V roce 2016 se také ve Francii začaly objevovat zákazy nošení burkin, tedy plavek, kterými některé muslimské ženy zahalují prakticky celé tělo včetně vlasů. Spory vyvolaly například zákazy burkin na středomořských plážích. Naopak severofrancouzské město Rennes povolilo burkiny v bazénech už v roce 2019.