Článek
Po koncertě rockových skupin na náměstí Blaha Lujza v centru Budapešti se nejagresivnější část demonstrantů, kterých bylo zhruba 2 000, střetla s policií. Na policisty házeli kameny a zápalné lahve. Policie odpovídala obušky a slzným plynem.
Strážci zákona zadrželi několik výtržníků. Jeden policista byl lehce zraněn.
Protivládní demonstranti odpoledne házeli vajíčka a kameny směrem na provládního primátora Budapešti Gábora Demszkyho. Po celou dobu primátorova projevu při soše básníka Sándora Petőfiho na nábřeží Dunaje přes tisíc protivládních demonstrantů pískalo a házelo petardy.
Policie odsunula demonstranty na vzdálenost asi 200 metrů od pódia. Když se přesto pokusili primátora zasáhnout vajíčky, plastovými lahvemi a kameny, na náměstí nastoupili těžkooděnci. Několik nejagresivnějších demonstrantů zatkli.
Odpoledne v centru Budapešti proběhl pochod příslušníků krajní pravice a Maďarské gardy. Po celý den bylo v ulicích Budapešti v pohotovosti asi 4 000 policistů. V záloze byli těžkooděnci i vodní děla.
Protest začal odpoledne
Týden po referendu, v němž Maďaři odmítli školné a poplatky u lékaře, opozice využila demonstraci k nátlaku na vládu premiéra Ference Gyurcsányho.
Dopoledne byla před budovou parlamentu slavnostně vztyčena státní vlajka za přítomnosti prezidenta László Sólyoma, předsedkyně parlamentu Katalin Sziliové a premiéra Gyurcsánye.
Dopoledne byla před budovou parlamentu slavnostně vztyčena státní vlajka za přítomnosti prezidenta László Sólyoma, předsedkyně parlamentu Katalin Sziliové a premiéra Gyurcsánye.
Policie náměstí před parlamentem uzavřela, ale po celou dobu slavnosti bylo slyšet hlasité pískání a skandování skupinky asi 500 protivládních demonstrantů, kteří se shromáždili v jedné z přístupových ulic. "Gyurcsány zmiz," byl nejčastější pokřik, který skupinka opakovala.
Chtějí Gyurcsányův odchod
Po referendu premiér Gyurcsány prohlásil, že vláda vyslyší hlas lidu a od prvního dubna zruší poplatky ve zdravotnictví a nezavede školné. Referendum iniciovala pravicová opozice, která tímto zvyšuje tlak na Gurcsányovu socialisticko - liberální vládu. Opozice vyjádřila naději, že vítězství v referendu povede k pádu vlády.
Od voleb v roce 2006 ztratila nejsilnější vládní strana Maďarská socialistická strana přes polovinu voličů. Opozice vedená Viktorem Orbánem chce tuto situaci využít a tvrdí, že úspěšné referendum povede k pádu vlády.
Gyurcsány čelí ostrým útokům už od parlamentních voleb 2006. Nedlouho po volbách byla totiž zveřejněna nahrávka, v níž Gyurcsány přiznal, že voličům lhal o stavu ekonomiky. Opozice označila vítězství socialistů ve volbách za podvod a zorganizovala protesty, které přerostly v násilnosti.