Článek
Na výstavbu univerzity má dostat vláda premiéra Viktora Orbána od Pekingu úvěr ve výši 1,3 miliardy eur (33,7 miliardy korun). Web direkt36.hu v této souvislosti upozornil, že areál univerzity má postavit čínská státní stavební inženýrská společnost (CSCEC), která je v řadě zemí podezřelá ze špionáže a korupce.
„Do zmíněného projektu půjde víc peněz než v roce 2019 do celého maďarského vysokoškolského systému,“ konstatoval web s tím, že areál univerzity mají postavit čínští dělníci z čínských stavebních materiálů.
Maďaři chtějí odvézt všechen Sputnik, Slováci jim ho nevydali
Podobně je z čínského úvěru financovaná například také modernizace železniční trati Budapešť–Bělehrad za dvě miliardy eur (51,8 miliardy korun). Informace o tomto projektu Orbánova vláda utajila na deset let.
Svobodu myšlení nahradili vedoucí úlohou strany
Univerzita Fudan se sídlem v Šanghaji je pod přímým státním řízením a ze stanov před časem odstranila větu o svobodě myšlení a nahradila ji větou o vedoucím postavení komunistické strany. Podle webu direkt36.hu univerzita spolupracuje s čínskými tajnými službami, provozuje vlastní špionážní školu a až čtvrtina studentů a učitelů jsou členy komunistické strany.
Maďarští opoziční poslanci žádají v souvislosti s projektem svolání bezpečnostního výboru parlamentu a upozorňují, že univerzita Fudan může znamenat bezpečnostní riziko pro Maďarsko, Evropskou unii a NATO.
Rovněž opoziční primátor Budapešti Gergely Karácsony proti plánům na výstavbu čínské univerzity ve městě ostře protestuje. Upozornil, že na stejném místě měla podle původních plánů vyrůst nová čtvrť s byty pro mladé rodiny a studenty. Karácsony proto navrhuje, aby se v otázce čínské univerzity konalo místní referendum.