Článek
List uvedl, že antikoncepci dávali dívkám v nejméně devíti školách ve městě. Zatím není jasné, kolik dívek ji dostalo. Antikoncepci představovalo asi čtyřcentimetrové tělísko zavedené pod kůži na paži.
Jedna z matek označila schéma poskytování antikoncepce za špatné. Vadilo jí též, že nebyl informován rodinný lékař. „Cítila jsem kvůli tomu vztek. Souhlasím, že výuka teenagerů o sexuálním zdraví a antikoncepci je velmi důležitá, ale tohle zašlo příliš daleko. Provádět drobný chirurgický zákrok na půdě školy bez toho, aby o tom věděli rodiče, je morálně zvrácené.“
Rodiče tím byli zaskočeni, ale vedení odboru zdravotnictví si techniku pochvalovalo. Akce snížila počet těhotných teenagerek o 22 procent. V Southamptonu zaznamenali u dívek ve věku mezi 13 a 15 lety v letech 2001 až 2003 dokonce 136 případů otěhotnění. V letech 2007 až 2009 poklesl na 106.
„Máme zajistit mladým lidem, aby měli přístup k adekvátní péči v oblasti pohlavního života,“ řekla mluvčí zdravotnického odboru ve městě a dodala: „Toto jim pomohlo vyhnout se nechtěným těhotenstvím a chránilo je před pohlavně přenosnými chorobami. Součástí péče byly i testy na chlamydie, testy těhotenství, distribuce kondomů i širokého spektra antikoncepce.“
Odpůrci naopak tvrdí, že antikoncepce jen vede ke zvýšení promiskuity, a dala nezletilým dívkám šanci mít sex bez rizika otěhotnění. Podle nich to vedlo k tlaku chlapců na dívky, aby jim sex poskytovaly.