Článek
Šéfka petičního výboru Helen Jonesová BBC řekla, že zastupitelé berou podezření z podvodů velmi vážně. "Lidé připojující falešné podpisy k této petici by měli vědět, že škodí věci, kterou údajně chtějí podpořit," komentovala podezření.
Petiční výbor bude na své schůzi příští týden rozhodovat, zda a kdy se o petici bude jednat v plénu parlamentu, řekla Jonesová.
Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100 tisíc podpisů, se podle britských zákonů musí parlament zabývat. Petice má zatím nejvíc podpisů v historii parlamentního webu, který podobné akce umožňuje. Děje se tak přesto, že premiér David Cameron opakované referendum o brexitu vyloučil.
Petice prý neuspěje
BBC uvedla, že petice má nulovou šanci uspět, protože se snaží o nepřípustnou právní retroaktivitu, tedy o prolomení základní zásady, že nový zákon nesmí platit zpětně.
Petice vyzývá vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum.
Iniciátorem petice je podle BBC jistý William Oliver Healey, údajný aktivista nevelké Strany anglických demokratů, výrazně pravicové skupiny nacionalistických odpůrců EU. Petici na parlamentní web umístil v době, kdy první odhady ukazovaly na vítězství odpůrců brexitu. Když se prokázal opak, petice prý "ukradli" stoupenci EU.