Článek
„Hrozba pravicového extremismu je vážnější a náročněji zvladatelná, než jak to možná uznává veřejná debata,” citovala nejvýše postaveného protiteroristického činitele Británie agentura Reuters.
„Pravicová hrozba dříve nebyla organizovaná. Jednou za čas se objevil jednotlivec motivovaný tímto smýšlením a spáchal teroristický čin, ale nebyla zde organizovaná pravicová hrozba jako nyní,” řekl novinářům Rowley, který za dva týdny završí svoji 31 let trvající kariéru u policie.
Podle Rowleyho se britská krajní pravice snaží navázat spolupráci s mezinárodními extremisty. Britskou veřejnost by prý měla „vážně znepokojovat” existence skupiny Národní akce (National Action), jíž protiteroristická legislativa zakazuje činnost. Rowley ve svém projevu vícekrát Národní akci či Anglickou obrannou ligu (EDL) srovnal s organizacemi, jako je Islámský stát. Také šíří nenávistná videa, především o údajných imigrantech a muslimech, a podněcuje emoce veřejnosti.
„Zatímco se může zdát, že islamistické a extrémně pravicové ideologie jsou na opačných koncích problému, je paradoxně zřejmé, že obě mají mnoho společného,” řekl. Oba proudy prý usilují o „posílení napětí a nejednoty v komunitách”, oslovují lidi sofistikovanou propagandou a vytváří izolaci a netoleranci zneužíváním pocitů křivdy.
V posledních letech přibývá neonacistů
Domácí nebo zahraniční islamisti operují v Británii už od teroristických útoků z 11. září 2001, píše agentura Reuters, militantní síť extrémní pravice se podle Rowleyho začala rodit teprve před dvěma lety: „Po větší část posledních 18 měsíců máme v Británii teroristickou organizaci neonacistů a stoupenců bělošské nadřazenosti, která je domácího původu a sleduje stejné cíle, jako kterákoli jiná teroristická organizace oddaná násilí.”
Od loňského března britská policie zmařila deset islamistických plánů a čtyři krajně pravicové, k nimž ale nesdělil žádné podrobnosti, neboť jsou objektem probíhajících soudních sporů.
Třetinu upozornění pro iniciativu britské vlády na boj s radikalizací v komunitách nyní tvoří osoby zapojené do krajně pravicového terorismu, napsal deník The Guardian.
Aktivity krajní pravice nyní vyšetřuje i domácí tajná služba MI5. Rowley uvedl, že v Británii momentálně běží 600 vyšetřování terorismu, v nichž je evidováno celkem 3000 podezřelých osob. Za poslední tři roky se počet zatčení souvisejících s terorismem zdvojnásobil a deradikalizační program dostal doporučení týkající se 2000 lidí.