Článek
Vedení úřadu chce prověřit všechny kladně vyřízené žádosti v brémské pobočce od roku 2000. Celý proces by měl trvat tři měsíce a podílet se na něm podle Cordtové bude 70 zaměstnanců BAMF.
V dubnu vyšlo najevo, že bývalá vedoucí pobočky migračního úřadu v Brémách v letech 2013 až 2016 udělila azyl neoprávněně nejméně 1200 žadatelů, aniž by tito žadatelé splnili podmínky. Ve většině případů šlo podle státního zastupitelství o Kurdy, kteří se vydávali za jezídy. Kromě vedoucí policie obvinila z korupce ještě dalších pět osob včetně tlumočníka a advokátů. [celá zpráva]
V souvislosti s aférou podle Cordtové úřad do konce minulého týdne prověřil již 4400 žádostí o azyl vyřízených od roku 2013, z toho 30 procent v Brémách. Z těch brémských pak musel BAMF 40 procent zrušit. Z rozhodnutí v jiných městech to přitom bylo v průměru jen 5,8 procenta.
Podle časopisu Spiegel využili možnosti získat na brémské pobočce azyl za úplatu i lidé, které německé úřady považují za nebezpečné. Kladně vyřídil BAMF například i žádost člověka, který spáchal několik závažných trestných činů a měl za sebou pobyt ve vězení. U několika dalších žadatelů se brémská pobočka nezabývala možným napojením na Islámský stát. Podle Spiegelu, který hovořil s jedním z azylantů, stálo kladné vyřízení žádosti v Brémách 1000 eur (25 600 korun).