Článek
Kalesnikavové hrozí až 12 let za mřížemi za „spiknutí s cílem uchopení moci" a až sedm let za „výzvy k akcím ohrožujícím národní bezpečnost", upozornila agentura AFP.
„Maryja je ve skvělé náladě a tancuje," napsal opoziční server Naša Niva a zveřejnil video ze soudní síně zachycující Kalesnikavovou, jak v kleci pro obžalované dělá pár tanečních kroků a s úsměvem vytváří z rukou symbol srdce.
If you ever looked for an illustration for the word 'fortitude', just look at Maria Kalesnikava @by_kalesnikava after almost a year behind bars! Her trial begins today. She’s facing up to 12 years for an ‘attempted coup’ and ‘creating extremist organisation’ pic.twitter.com/b5KnZc8yUs
— Tadeusz Giczan (@TadeuszGiczan) August 4, 2021
Kalesnikavová spolu se Svjatlanou Cichanouskou a Veronikou Capkalovou loni v létě stanuly v čele protestů proti režimu. Cichanouskou a Capkalovou mezitím úřady přiměly k odjezdu ze země.
Proces následuje poté, co režim autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka v posledních týdnech znásobil úsilí potrestat organizátory a účastníky masových protestů, které vypukly po prezidentských volbách z loňského srpna.
Úřady se bojí veřejného procesu, ve kterém by každý uviděl, že sám režim představuje hlavní nebezpečí a hrozbu Bělorusům, Bělorusku a národní bezpečnosti.
Desetitisíce Bělorusů tehdy vyšly do ulic protestovat proti údajnému zfalšování výsledků voleb v reakci na to, že úřady opět vyhlásily vítězem voleb Lukašenka, vládnoucího bývalé sovětské republice tvrdou rukou již déle než čtvrt století. Lukašenko, těšící se podpoře Moskvy, nakonec protesty potlačil, navzdory sankcím Západu.
Běloruská atletka Cimanouská přistála ve Vídni
Na hranicích roztrhala svůj pas
Ve vyšetřovací vazbě strávila Kalesnikavová posledních deset měsíců poté, co na hranici s Ukrajinou překazila agentům tajné policie KGB záměr vyhostit ji ze země tak, že roztrhala svůj cestovní pas.
Stejné obžalobě čelí i právník Znak. Oba původně pracovali ve volebním štábu Viktara Babaryky, kterému úřady nedovolily kandidovat na prezidenta proti Lukašenkovi. Bývalého bankéře Babaryku v červenci odsoudili na 14 let do vězení.
Oběšený běloruský aktivista měl na těle zranění
Belta napsala, že se oba podle obžaloby stali loni v létě účastníky tajného spiknutí. Stavěli se do role představitelů drtivé většiny běloruských občanů a prohlašovali, že v prezidentských volbách vyhrála opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská a že lid ztratil důvěru k oslabenému režimu. Vyzývali ke stávkám ve státních podnicích s výlučně politickými požadavky a chtěli prohlásit volby za neplatné a stávající hlavu státu za nelegitimní.
Kalesnikavová, Znak a další opozičníci pak ohlásili, že na návrh Cichanouské vytvořili kvůli vyřešení politické krize koordinační radu pro pokojné předání moci, ale své skutečné motivy tajili. Skutečným cílem byla podle generální prokuratury koordinace protestů, aby směřovaly k uchopení státní moci a změny politického vedení země neústavní cestou.
Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře za urážku Lukašenka
Kalesnikavová v předvečer procesu označila obžalobu za absurdní. „Úřady se bojí veřejného procesu, ve kterém by každý uviděl, že sám režim představuje hlavní nebezpečí a hrozbu Bělorusům, Bělorusku a národní bezpečnosti," řekla nezávislé ruské televizi Dožď. „Nevěřte, nebojte se, neproste a smějte se - to jsou mé zásady, když s nimi (úřady) mluvím," dodala.