Článek
Jedním z těch, kteří se středečního protestu účastnili, byla osmnáctiletá Marina Dovgalová z Charkova, které se s částí rodiny podařilo dostat do Německa. „Je pro mě důležité nadále chránit svou zemi, i když jsem v zahraničí. Proto jsem dnes tady,“ vysvětluje.
Putinovo zdůvodnění války je podobné jako Hitlerovo. Rusko je národ, který jiným zemím upírá právo na existenci. Je na čase, aby občané i politici uznali plnou vážnost situace.
Její rodiče jsou stále na Ukrajině a ona se o ně bojí. Pro Dovgalovou je důležité, aby se vyslal signál proti válce, proti Putinovi.
Mezi demonstranty byl také Dietmar K. „Jsem tu dnes, protože nejpozději od Buče je jasné, že fašismus přichází do Evropy přes Rusko. Rusko musí tuto válku prohrát, ať to stojí, co to stojí,“ řekl šestapadesátiletý muž.
„Putinovo zdůvodnění války je podobné jako Hitlerovo. Rusko je národ, který jiným zemím upírá právo na existenci. Je na čase, aby občané i politici uznali plnou vážnost situace. To se ještě nestalo,“ dodal. Chce také, aby Německo podporovalo ukrajinskou armádu mnohem více než nyní.
Německo stále Rusku platí válku
Oleksandra Keudelová je jednou ze spoluorganizátorek protestní akce. „Nemůžeme nečinně přihlížet válečným zločinům, které Rusko páchá,“ říká a současně vysvětluje, proč akci pomáhala připravit: „Německé peníze stále proudí směrem k Rusku. Jsme tady, protože Německo a EU platí za tyto válečné zločiny. Protože miliony eur za plyn financují ruskou válečnou mašinérii.“
Rusko už zesílilo útoky na východě Ukrajiny
Na závěr si lidé lehli na trávník - mnozí v poloze, v níž byly nalezeny některé oběti masakru v ukrajinském městě Buča, který Kyjev a Západ přisuzují ruským okupačním silám. Moskva podíl na vraždění odmítá.