Hlavní obsah

Už přes 3200 slovenských lékařů podalo výpovědi. Nejvíc v nemocnici, kde zachránili Fica

Na Slovensku podalo výpovědi přes 3200 nemocničních lékařů, informovali v pondělí odboráři, kteří tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví je ohledně jednání stále nekontaktovalo. Resort zdravotnictví přislíbil, že jednat s odboráři určitě bude. Nejvíce výpovědí je hlášeno z nemocnice v Banské Bystrici, jejíž lékaři ošetřovali premiéra Roberta Fica po atentátu.

Foto: Denes Erdos, ČTK/AP

Nemocnice F. D. Roosevelta v Banské Bystrici

Článek

Předseda Lékařského odborového sdružení Peter Visolajský zdůraznil, že lékaři žádají, aby vláda začala řešit kolabující slovenské zdravotnictví.

„Pan ministr ani vláda nás zatím neoslovili navzdory tomu, že chceme problémy řešit za jednacím stolem, nikoliv výpovědí. Podceňováním ani útoky tuto krizi ministerstvo ani vláda nevyřeší,“ cituje Visolajského agentura TASR.

Podle odborářů slovenské zdravotnictví neslouží pacientům, ale finančním skupinám.

Slovenští lékaři začali hromadně podávat výpovědi

Evropa

Důvodem podání výpovědí lékařů je nečinnost vlády ohledně změn ve zdravotnictví a také nesouhlas lékařů s konsolidačním balíčkem, který zpomalil růst jejich platů. Platy lékařů měly v příštím roce narůst o 9,66 procenta, ale vláda v konsolidačním balíku počítá se zvýšením jen o tři procenta.

Lékařům vadí, že vláda bere peníze jim, nikoliv skupinám, které se podle nich na zdravotnictví přiživují. „Chceme dosáhnout systémové změny pro naše pacienty,“ zdůraznil Visolajský.

Mohou prostě nepřijít, už mají napracováno

Šéf odborů upozornil, že ve výpovědní lhůtě mohou dát lékaři také výpovědi z přesčasů. Pokud by se tak stalo, ze dne na den by někteří lékaři nepřišli do práce, protože na tento rok už mají odpracované všechny přesčasy, které jim přikazuje zákon. „Můžeme k tomu přistoupit. Je to stále ve hře,“ připustil Visolajský.

Podle lékařů by se peníze ve zdravotnictví daly ušetřit centrálním nakupováním léků, změnami v cenách vyšetřovacích metod a zavedením povinnosti zdravotních pojišťoven krýt minimální náklady na léčbu pacienta v nemocnici. Odboráři také žádají zrušení transformace nemocnic na akciové společnosti. „To je červená čára,“ dodal Visolajský. Vyslovil lítost, že situace dospěla až k tomuto kroku, ale zároveň konstatoval, že „věci se hýbou, jen když jsou na stole výpovědi“.

Nejvíc výpovědí je z nemocnice, kde zachránili Fica

Pokud se lékaři s vládou nedomluví na kompromisu, skončí v nemocnicích od ledna 2025. Paradoxně nejvíc výpovědí podali lékaři ve Fakultní nemocnici v Banské Bystrici, kde po květnovém atentátu zachránili život premiérovi Robertovi Ficovi (Směr).

V Rooseveltově nemocnici pracovalo k 31. červenci 2024 celkem 458 lékařů a výpovědi podalo 230 z nich. Nemocnice zatím neupřesnila, na kterých odděleních pracují lékaři, kteří výpovědi podali.

Slovenští lékaři podali hromadné výpovědi také v roce 2011 za vlády premiérky Ivety Radičové, což vedlo k vyhlášení nouzového stavu. Ve slovenských nemocnicích tehdy vypomáhala třicítka českých vojenských lékařů. Předloni si pak lékaři rovněž výpověďmi vymohli od tehdejší vlády zvýšení platů a příslib dalších opatření ve zdravotnictví.

První výměna ve Ficově vládě. Slovensko má nového ministra zdravotnictví

Evropa
Související témata:

Výběr článků

Načítám