Článek
Jednání ve francouzské metropoli, které se týkalo Sýrie i Ukrajiny, se účastnila i německá kancléřka Angela Merkelová. Ukrajinské části jednání pak také ukrajinský prezident Petro Porošenko. Jak po schůzce kancléřka uvedla, obě krize nejsou provázané a Západ nebude dělat ústupky vůči Rusku v souvislosti s Ukrajinou, aby na oplátku získal podporu Moskvy pro své kroky v Sýrii.
"Pro nás otázka Sýrie není nijak spojena s otázkou Minsku," uvedla Merkelová v narážce na mírové dohody z běloruské metropole týkající se konfliktu na východě Ukrajiny. "Tato témata spolu nijak nesouvisejí," dodala.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
V září v Bruselu kancléřka uvedla, že syrský prezident Asad by měl být zapojen do rozhovorů vedoucích k vyřešení syrského konfliktu. Dnes ale tato slova bagatelizovala s tím, že tlak na to, aby došlo k dialogu neznamená, že by měl Asad zůstat ve své funkci.
Rusové při náletech spolupracují se syrskou armádou, koalice pod vedením Spojených států, jejíž součástí je i Francie, nikoli. Washington i Paříž zastávají ohledně Asada stejný postoj.
"Režim shazuje bomby na nevinné civilisty. Jsou tady i teroristické skupiny, které masakrují lidi a ničí památky, ale za vznikem této situace stál režim," uvedl Hollande nedávno při projevu v sídle OSN. Podle Putina je obrovskou chybou, že se s Asadem nespolupracuje, Francie to ale vidí jinak.
"Nemůžete dát dohromady oběti a ty, kteří za to mohou. Asad je příčinou tohoto konfliktu. Nemůže být součástí řešení," uvedl před několika dny Hollande.