Článek
Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni v anglickém Salisbury v březnu 2018, oba útok přežili. Na konci června 2018 se v Amesbury, asi deset kilometrů od Salisbury, zhroutili a následně byli převezeni do nemocnice 45letý Charlie Rowley a o rok mladší Sturgessová, podle médií šlo o uživatele drog. Otrávili se nešťastnou náhodou při manipulaci s lahvičkou od parfému kontaminovanou novičokem. Čtyřiačtyřicetiletá matka tří dětí Sturgessová 8. července 2018 zemřela.
„(Putin) by se neměl schovávat za zdmi Kremlu. Měl by se podívat rodině Dawn do očí a odpovědět na důkazy proti němu,“ uvedl právník rodiny Adam Straw. V souvislosti se smrtí Dawn Sturgessové prozatím nebyl nikdo obviněn, uvedla agentura Reuters.
Britská policie se domnívá, že ruští tajní agenti lahvičku od parfému použili k propašování novičoku do Británie. Rusko opakovaně odmítlo britská obvinění, že se na otravách podílelo.
Čeští a britští policisté se spojili. Vrbětice a Skripala řeší jako jednu kauzu
Skripal v pondělí před britskými vyšetřovateli uvedl, že stejně jako britská vláda i on viní Putina, i když připustil, že pro svá obvinění nemá konkrétní důkazy.
„Domnívám se, že Putin činí všechna důležitá rozhodnutí sám. Proto si myslím, že musel přinejmenším povolit útok na Juliji a mě,“ uvedl Skripal v prohlášení, které přečetl právník Andrew O'Connor.
„Četl jsem, že Putin se osobně velmi zajímá o jedy a rád o nich čte knihy,“ dodal Skripal, který prý šéfa Kremlu zná osobně.
Podle O'Connora, jenž se odvolává na zjištění při vyšetřování, odhozený flakon obsahoval dost jedu na to, aby zabil tisíce lidí. „Můžeme dojít k závěru, že ti, kdo lahvičku (s novičokem) takto odhodili, jednali s groteskní neúctou k lidskému životu,“ sdělil soudci O'Connor.
Britská policie obvinila z pokusu o vraždu Skripala a jeho dcery v nepřítomnosti tři Rusy, údajné agenty ruské vojenské rozvědky GRU. V případě smrti Sturgessové proti nim zatím formální obvinění vzneseno nebylo.
Dva Rusové obvinění z provedení útoku na Skripala se objevili v ruské televizi a jakýkoli podíl na činu popřeli s tím, že v Salisbury pouze coby turisté navštívili místní katedrálu. Stejná dvojice, kterou se podařilo identifikovat jako agenty GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu, je podezřelá také z explozí muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.