Článek
K novým závěrům došli vyšetřovatelé po přezkoumání telefonu podezřelého, v němž našli oficiální pákistánský dokument prozrazující jeho skutečnou identitu. Muž se vydával za Hasana Alího narozeného v roce 2002 a po svém příjezdu do Francie v roce 2018 využíval sociální dávky poskytované nezletilým. Pravý rok jeho narození je ale 1995 a jeho skutečné jméno zní Zahír Hasan Mahmúd. Prokurátor zároveň uvedl, že o podezřelém nemají tajné služby žádné záznamy.
V jeho telefonu vyšetřovatelé objevili také tříminutové video v jazyce urdu, v němž hovořil o svém plánu a říkal, že „tady ve Francii dělají karikatury našeho čistého a velkého proroka Mohameda, dnes se proti tomu vzbouřím”.
Útočník s nožem u bývalé redakce Charlie Hebdo pobodal muže a ženu
Ricard také podle agentury Reuters informoval, že Mahmúd měl u sebe tři láhve hořlavého rozpouštědla: „Jeho původní plán bylo dostat se do kanceláře časopisu, možná za pomocí kladiva, a podpálit ji.”
Muž nevěděl, že se redakce přestěhovala
Muž ozbrojený sekáčkem v pátek nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži napadl a vážně zranil muže a ženu, považoval je za zaměstnance časopisu. Útočník si myslel, že redakce stále sídlí v ulici Nicolase Apperta, což bylo dějiště teroristického útoku proti redakci v roce 2015, při kterém zahynulo 12 lidí. Kancelář čtrnáctideníku se ale kvůli opakovaným pohrůžkám přestěhovala na tajné, pečlivě střežené místo.
Policie v souvislosti s pátečním útokem zadržela nejen hlavního podezřelého, ale i několik dalších lidí. Jednoho Alžířana, který byl podle svého právního zástupce pouze svědkem události a útočníka se snažil zadržet, policie už v sobotu propustila. V neděli ale ve vazbě skončil další podezřelý. Podle zdroje agentury AFP žil ve stejném dvoupokojovém bytě na pařížském předměstí Pantin jako hlavní podezřelý.
Už v pátek zadrželi policisté pět dalších spolubydlících Zahíra Hasana Mahmúda. Kromě nich je ve vazbě také jeho mladší bratr a jeden známý.
Soud s komplici
Tento měsíc začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátu na Charlie Hebdo a souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten.