Článek
Zároveň v pátek rada, obdoba ústavního soudu, zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu. Podle televize BFM TV prezident Emmanuel Macron podepíše zákon o reformě do 48 hodin.
Důchodová reforma je jednou z vlajkových lodí Macronova druhého funkčního období, ale její návrh vyvolal ve Francii v posledních měsících vlnu mohutných protestů.
Členové Ústavní rady odmítli řadu vedlejších aspektů reformy, ale nezpochybnili její hlavní opatření, tedy zvýšení důchodového věku, uvádí se v tiskové zprávě rady.
Le Penová: Macron pošlapal demokracii
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QN_2/QlxIC/protesty.jpeg?fl=cro,0,102,1969,1107%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Proti reformě mobilizovaly odbory a opozice. V ulicích francouzských měst se v posledních měsících odehrávaly velké protesty, často provázené výtržnostmi. Část veřejnosti na dnešní verdikt nečekala a i dnes opět vyšla do ulic.
Vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová dnes v reakci na rozhodnutí rady ujistila, že osud reformy ještě „není zpečetěn“. Také vůdce krajní levice Jean-Luc Mélenchon na Twitteru uvedl, že boj proti reformě pokračuje.
Ústavní rada rozhodovala o tom, zda je reforma v souladu s ústavou. Zákon mohla schválit jako celek, schválit ho s výhradami k některým částem, nebo ho zcela zamítnout.
Zachování posunu odchodu věku do důchodu ze 62 na 64 let je vítězstvím pro prezidenta Macrona a vládu premiérky Élisabeth Borneové. Zákon by měl být vyhlášen během zhruba dvou týdnů.
Nezávisle na rozhodování o samotné důchodové reformě dnes Ústavní rada zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu.
Opozice předložila další návrh o vyhlášení referenda. Ústavní rada ho má podle agentury AP přezkoumat na počátku května.
V Paříži i dalších městech to dál vře. Rozzuření občané se Macronovi odmítají podřídit
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QJ_w/bU5Bk.jpeg?fl=cro,0,265,5100,2868%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)