Článek
„Budeme monitorovat velké srbské rozmístění sil podél hranice s Kosovem. Vyzýváme Srbsko, aby stáhlo své síly od hranic a pokračovalo v deeskalaci napětí,“ citovalo bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Kirbyho Američany financované Radio Slobodna Evropa.
Kirby dodal, že také americký ministr zahraničí Antony Blinken během rozhovoru se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem žádal, aby Srbsko snížilo napětí.
Incident z minulé neděle vláda v Prištině označila za terorismus a vinu za něj připsala Bělehradu, když z přímého podílu na útoku obvinila čelného politického představitele kosovských Srbů.
„Srbští zelení mužíčci“ zastřelili kosovského policistu. Třicítku ozbrojenců v klášteře obklíčila policie
Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že za útokem stojí kosovští Srbové, kteří odmítají snášet blíže neupřesněný „teror“ ze strany kosovských úřadů. Etničtí Srbové v Kosovu vyhlásili třídenní smutek, ke kterému se ve středu připojilo také Srbsko a bosenská Republika srbská.
🇷🇸💥🇽🇰 A column of armored vehicles from the Serbian army is heading towards the border with Kosovo, writes Blic.#VeracityNews #Kosovo #Kosova #kosovopolice #Serbia #Today #BREAKING #Monastery #Banjska pic.twitter.com/21GPgRLn7S
— MilitaryPOV (@MilitaryPOV) September 25, 2023
Sever Kosova je dějištěm opakovaných nepokojů. Situace se vyhrotila v květnu v souvislosti s nástupem do úřadů čtyř starostů, etnických Albánců, v oblasti obývaných převážně Srby. Zvoleni byli v dubnových volbách, které místní Srbové bojkotovali. V následných střetech se srbskými demonstranty bylo zraněno na 90 vojáků sil KFOR. V reakci na to Aliance tehdy oznámila, že do Kosova pošle v rámci KFOR dalších 700 vojáků. Začátkem června dorazila do Kosova jednotka vojáků z Turecka.
Z 1,8 milionu obyvatel Kosova je přibližně 90 procent etnických Albánců, několik desítek tisíc Srbů žije převážně na severu země. Od války z let 1998 až 1999, která skončila bombardováním Srbska letouny NATO, přecházejí vztahy mezi Prištinou a Bělehradem z krize do krize. Srbsko odmítá uznat nezávislost, kterou jeho bývalá jižní provincie vyhlásila v roce 2008.