Hlavní obsah

USA se zajímaly o chystaný obchod Omnipolu se Sýrií

New York

Spojené státy se podle amerických diplomatických depeší zveřejněných serverem WikiLeaks v roce 2006 zajímaly o financování chystané dodávky českého obchodníka se zbraněmi Omnipol do Sýrie. USA ji považují za rizikovou zemi.

Článek

Na věc se USA dotazovaly rakouské vlády. Podle amerických informací totiž transakci měla financovat rakouská banka Bank Austria Creditanstalt (BA/CA). Z hlášení amerických diplomatů není patrné, zda se obchod nakonec uskutečnil.

"Uvedené zprávy z depeší zřejmě hovoří o dodávce záchranných raketových motorků - pyropatron pro katapultáž pilotů pro letouny L-39, která proběhla zcela v souladu se zákony ČR, tedy se souhlasem ministerstva průmyslu a obchodu a dalších příslušných orgánů České republiky," sdělil generální ředitel Omnipolu Michal Hon.

Američané se podle depeše obávali, že se "Sýrie připravuje na nákup reaktivních motorů pro výcvikové letouny". Rakouská vláda jim odpověděla, že BA/CA s Omnipolem přímo neobchoduje. Firma podle ní ale měla účet u její české dceřiné firmy HVB Czech, stojí v depeši americké ambasády ve Vídni ze 17. února 2006.

HVB u transakcí nad půl miliónu eur potřebovala souhlas své mateřské firmy. Vysoký rakouský činitel, jehož jméno je ve zveřejněné depeši vynecháno, nicméně uvedl, že banka financuje Omnipolu pouze nákup amerického vojenského vybavení pro českou armádu.

Vývoz zbraní do Sýrie z ČR není možný bez souhlasu ministerstva průmyslu a obchodu. Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2006 bez bližších podrobností uvedla, že "zástupci společností a oficiálních institucí" ze Sýrie, ale i KLDR a Íránu, jakožto zemí rozvíjejících raketové programy a zabývajících se výzkumem a vývoj zbraní hromadného ničení, se v roce 2006 v Česku zajímali "o některá konkrétní zařízení z oblasti strojírenské produkce".

Omnipol patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou. Loni firma zvýšila zisk z předloňských 31,1 miliónu korun na 32 miliónů korun. Po druhé světové válce byla společnost podnikem zahraničního obchodu, který byl přímo řízen státem a do roku 1989 monopolním vývozcem a dovozcem letecké a vojenské techniky.

Výběr článků

Načítám