Článek
Sankce byly rozšířeny na sedm dalších lidí a 17 společností, oznámil podle agentury Reuters Bílý dům. Je mezi nimi i bývalý vicepremiér, příslušník tajné služby KGB a nynější šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin. Na seznamu je dále i vlivný poslanec Alexej Puškov, který vede výbor pro zahraniční vztahy ve Státní dumě, vicepremiér Dmitrij Kozak a šéf technologické společnosti Rostec Sergej Čemezov.
„Cílem není pan Putin osobně. Cílem je změna jeho uvažování s ohledem na to, jak jeho současné kroky mohou dlouhodobě negativně dopadnout na ruskou ekonomiku,“ předznamenal při své návštěvě Filipín americký prezident Barack Obama. Doplnil, že nově se sankce budou vztahovat také na export technologií pro ruský obranný průmysl.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Rozšíření sankcí chystá i EU
Sankce navazují na ty dříve přijaté. USA a Evropská unie po anexi Krymu zmrazily vybraným ruským zástupcům a firmám konta a majetky a zakázaly jim cesty na své území. Moskva reagovala přijetím vlastních sankcí.
O rozšíření sankcí jednali v pondělí v Bruselu také diplomaté členských států EU. Na seznamu má nově přibýt 15 lidí, uvedl server Financial Times. Jejich seznam bude zveřejněn v úterý.
Obama prohlásil, že stále doufá v diplomatické řešení krize na Ukrajině. Připustil však, že další sankce k tomu stačit nemusí. „Nevíme ještě, jestli to bude fungovat,“ uvedl.
Zvládneme to, prohlašují Rusové
Rusko tvrdí, že se sankcí nebojí. Naposledy to zopakoval premiér Dmitrij Medvěděv. [celá zpráva]
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v pondělí nové sankce označil za „nesmyslné, hanebné a odporné“.
Související témata
Z Ruska už také zaznělo, že firmy, které se z něj stáhnou, už se nemají vracet. [celá zpráva]