Článek
Transportní letadlo C-17 Globemaster amerického letectva USAF dopravilo 5. května na letiště na dánském ostrově Borhnolm kontejnery s raketovým odpalovacím systémem. Jeho vykládání zachytila fotografie zveřejněná na serveru DVIDS, podle něhož šlo o nácvik rychlého přesunu odpalovacího zařízení v kontejnerech.
Mělo by jít o odpalovací zařízení Typhoon, uvedl americký profesor Jeffrey Lewis z Middleburyjského institutu pro mezinárodní studia v Monterrey (MIIS), který je členem poradního bezpečnostního výboru amerického ministerstva zahraničí, poté co si prostudoval satelitní záběry z 13. května pořízené organizací planet. Na záběru je vidět i dlouhý kontejner, v němž je zřejmě odpalovací zařízení.
Our friends at @planet have a shot of the Typhon deployment at Bornholm on May 13. There is a big white container, which is probably the launcher -- although at 3 m resolution, I can't be sure. pic.twitter.com/hrET3OGxr3
— Dr. Jeffrey Lewis (@ArmsControlWonk) July 1, 2024
Nejmodernější americké odpalovací zařízení je dvouúčelové. Prioritně slouží systému protivzdušné obrany Aegis, protože z něj lze odpalovat rakety RIM-174 Standard ERAM známé i jako Standard Missile SM-6 amerického námořnictva, které je možné použít k ničení letadel, střel s plochou dráhou letu, protilodních střel a balistických raket v poslední fázi. Její maximální dosah se odhaduje na 240 km, některé zdroje ale uvádějí i 370 až 450 km. SM-6 je kombinací střely SM-2 s urychlovacím stupněm MK-72 z SM-3 a používá vyhledávací senzor u rakety vzduch-vzduch AIM-120C AMRAAM. Po dovybavení naváděním GPS lze tyto rakety použít i k ničení pozemních cílů.
Typhoon však neslouží jen k protivzdušné obraně. Lze z něj vystřelovat i střely s plochou dráhou letu Tomahawk s dosahem až 1600 km. Pozemní verzi těchto střel zakazovala smlouva o likvidaci raket krátkého a středního doletu INF, mohly se proto vypouštět jen z lodí, ponorek a letadel, po jejím vypovězení USA a Ruskem však už omezení neplatí, v dosahu pozemní verze Tomahawku se tak ocitají Kaliningrad nebo Minsk. „Myslím, že Moskva bude litovat toho, že porušovala INF,“ uvedl Lewis k záběrům Typhoonu na Bornholmu.
Není jasné, jak dlouho byl typhoon na Bornholmu, či tam stále ještě je.
USA vypověděly smlouvu INF v únoru 2019, protože Rusko vyvíjelo střelu s plochou dráhou letu Novator 9M729s doletem 2000 km, kterou lze vypouštět ze stejného zařízení jako balistické rakety Iskander. 9M729 je zřejmě pozemní verzí střely s plochou dráhou letu Kalibr. Rusko popíralo, že by 9M729 měl dolet přes 500 km.
Baterie Typhoon se sestává z operačního střediska, čtyř odpalovacích zařízení, tahačů a návěsů.
V dubnu byl další systém Typhoon přesunut v rámci cvičení na Filipíny, kam ho také převezl C-17.