Článek
"Operace torpédoborce Truxtun v Černém moři byly připraveny dlouho před jeho vyplutím z USA," uvedl Pentagon. Truxtun patří do třídy amerických torpédoborců Arleigh Burke, které jsou vybaveny zbraňovým systémem Aegis určeným k obraně proti balistickým raketám středního doletu. Jsou určeny pro protilodní, protiponorkový i protiletadlový boj.
Loď ve čtvrtek podle serveru Romania Insider vyrazila z přístaviště NATO na Krétě, kde působila jako součást skupiny letadlových lodí USA, které byly vypraveny ze Spojených států v polovině února.
Americký torpédoborec s asi 300člennou posádkou by se měl od soboty do pondělka zdržovat v přístavu Konstanca. Ten se nachází naproti ukrajinskému Krymskému poloostrovu, kde převzaly kontrolu ruské síly a samospráva jednostranně vyhlásila odštěpení od Ukrajiny a připojení k Rusku. [celá zpráva]
Do Polska míří letka F-16
V pondělí by pak mělo začít společné cvičení USA a Polska. Pentagon uvedl, že hodlá posílit součinnost s Polskem a pobaltskými státy během krize v sousední Ukrajině.
Podle listu Rzeczpospolita má spolu s dvanácti bojovými letouny F-16 na letiště u Poznaně přiletět i jednotka 300 amerických vojáků. Zprávu potvrdil polský ministr obrany Tomasz Siemoniak.
Do Litvy vyslali F-15
Také v Litvě už přistálo šest amerických letounů F-15 a dva vzdušné tankery, uvedla polská zpravodajská televize TVN 24. Připomněla, že alianční misi, starající se o vzdušnou ochranu pobaltských států bez vlastních stíhaček, až dosud tvořily čtyři letouny z členských států NATO. Ty se při plnění mise pravidelně střídaly. Nyní se USA rozhodly své spojence posílit. [celá zpráva]