Článek
Stroje ze dvou letek Národní gardy v Massachusetts a Kalifornii budou podnikat hlídkové lety z Islandu a cvičné lety z Holandska.
Spojené státy po konci studené války stahovaly své jednotky z Evropy a pokračovaly v tom i v novém tisíciletí, kdy vedly války v Iráku a Afghánistánu a kvůli rostoucí moci Číny se začaly soustřeďovat na ochranu pacifické oblasti. Svou základnu na Islandu uzavřely v roce 2006. Od roku 2008 střežily vzdušný prostor ostrova síly NATO včetně českých JAS-39 Gripen. Ty budou na Islandu nasazeny opět na podzim.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Stroje NATO ale nebyly schopné bránit narůstajícímu narušování vzdušného prostoru Islandu ruskými dálkovými letouny, proto se USA rozhodly vrátit na Island. „Nárůst počtu hlídkových letů ruských stíhaček a bombardérů i plaveb ponorek v severním Atlantiku připoutaly novou pozornost k regionu a ukázaly potřebu přítomnosti NATO v oblasti,“ uvedl ředitel Transatlantické bezpečností iniciativy Atlantické rady Magnus Nordeman.
Další stroje ve Finsku
Dvanáct strojů F-15C ale není jediným příspěvkem USA k posílení bezpečnosti Evropy a odstrašení Ruska, které loni zvýšilo počet letů svých strategických bombardérů Tu-95 nad Severním mořem až k Británii. Už v únoru oznámily, že ze stejného důvodu rozmístí na jaře v rámci operace Atlantic Resolve šest strojů F-15 v Finsku. Rozmístěny by měly být příští měsíc.
USAF má ve výzbroji 249 strojů F-15, verze C a D slouží k vybojování nadvlády ve vzduchu a ochraně vzdušného prostoru