Článek
"Odsuzujeme nepřiměřené použití násilí a vyzýváme běloruské úřady, aby přestaly s násilnostmi a výhrůžkami, že použijí proti občanům vlastní země vojenskou sílu," uvádí se v prohlášení EU, USA, Británie a Švýcarska.
Bělorusko zažívá už téměř tři týdny protesty po prezidentských volbách, za jejichž jasného vítěze se prohlásil autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Mnoho lidí v Bělorusku i řada zemí ale výsledek voleb neuznává, označuje je za zfalšované.
Lukašenko vyhlásil bojovou pohotovost polovině armády
EU a její partneři v prohlášení vyzývají, aby všichni protiprávně zadržení byli okamžitě a bezpodmínečně propuštěni a prohlašují, že podporují požadavky Bělorusů ohledně "základních svobod a lidských práv při konání svobodných a spravedlivých voleb".
Ministři zahraničí EU se dohodli na běloruských sankcích
Agentura DPA uvádí, že běloruské úřady se snaží zabránit médiím o protestech informovat. Kromě zahraničních novinářů přišli o akreditaci také běloruští reportéři, kteří pracují pro západní média, uvedl běloruský novinářský svaz. Týká se to například spolupracovníků britské BBC. Podle moskevské zpravodajky britského webu The Telegraph jde také o spolupracovníky agentur Reuters, AP a AFP a německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle. Také některá ruská média informovala, že i jejich novináři museli Bělorusko opustit.