Článek
Washington krok Moskvy považuje za „právně neplatný“ a ve světle ruského odklonu od dohody podepsané v roce 2010 hovoří o jejím „pokračujícím porušování“. Na konci března v této souvislosti USA odmítly Rusku oznámit „pololetní aktualizaci dat“, kterou dohoda vyžaduje.
Nyní svou reakci stupňují pozastavením spolupráce v dalších oblastech. „Od 1. června 2023 Spojené státy nevydávají Rusku upozornění vyžadovaná podle dohody, včetně aktuálních informací o stavu a poloze… raket a odpalovacích zařízení,“ uvádí americká diplomacie v tiskové zprávě.
Dále ohlásila konec možnosti inspekcí spadajících pod působnost Nového STARTu v USA a současné zrušení amerických víz pro ruské inspektory. „Spojené státy nebudou poskytovat telemetrické údaje o odpalech“ mezikontinentálních balistických raket a balistických raket vypouštěných z ponorek, dodává prohlášení. Telemetrické údaje jsou dálkově shromažďovaná data o letech, uvádí agentura Reuters.
Černochová: Zapojení České republiky do programu sdílení jaderných zbraní není na stole
Washington označuje své kroky za přiměřená a zvratitelná opatření v souladu s mezinárodním právem.
Zmíněnou smlouvu podepsali v roce 2010 v Praze tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvěděv. Ruský prezident Vladimir Putin jednostranné rozhodnutí pozastavit účast na dohodě Nový START přijal v únoru, tedy rok po invazi svých vojsk na Ukrajinu. Moskva ale zároveň oznámila, že bude dál dodržovat limity zakotvené v úmluvě, které omezují jaderné arzenály obou mocností maximálně na 1550 strategických jaderných zbraní a 700 mezikontinentálních střel či bombardérů.