Článek
Američtí vojenští velitelé nyní podle zdroje uvažují, jak konkrétně posílit vojenskou přítomnost Spojených států v oblasti. Washington ale podle něj také povzbuzuje evropské spojence, aby posílili letecké hlídky v oblasti Baltu a zvýšili vojenskou podporu Polsku, což už Spojené státy udělaly.
Ministři zahraničí členských zemí NATO se v úterý v Bruselu mimo jiné dohodli na tom, že vojenští plánovači mají v příštích týdnech připravit návrh, jak zlepšit ochranu východoevropských aliančních zemí. Některé státy, například USA, Polsko, Německo, Británie, Portugalsko, Turecko či Francie, už nabídly konkrétní příspěvky.
Podle nejmenovaného aliančního zdroje to může znamenat nejen posílení či nové rozmístění pozemních, námořních nebo leteckých jednotek, ale třeba také intenzivnější výcvikové aktivity, vyšší úroveň připravenosti sil rychlé reakce a prověrku a případné změny již přichystaných plánů obrany.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen upozornil, že předložené návrhy budou před jejich uvedením v život muset probrat a schválit političtí zástupci členských zemí.
Už vyslali bojová letadla i lodě
Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Philip Breedlove ministrům popsal opatření, která už aliance k ochraně svých členů přijala. Známé je posílení ochrany vzdušného prostoru v Pobaltí a Polsku, hlídkování strojů AWACS či vyšší námořní aktivita v Černém moři.
Ministr zahraničí USA John Kerry připomněl, že USA přispěly šesti stíhačkami pro misi v Pobaltí a 12 jejich bojových strojů F-16 je nyní Polsku. V Černém moři NATO reprezentují americká plavidla a další americká podpora je podle Kerryho na cestě.