Článek
Ivanov, jeden z možných nástupců prezidenta Vladimira Putina, zároveň zopakoval výzvu Ruska na spolupráci s NATO a USA a dodal, že společný systém protiraketové obrany by mohl vzniknout do roku 2020.
USA podle Ivanova svým plánem vtahují Rusko "do konfrontací s Evropou". "Tím vznikne nová dělící čára či jakási nová Berlínská zeď," citovaly dnes Ivanova tiskové agentury DPA a AFP.
"Je patrné, že uskutečnění plánu na výstavbu sila s antiraketami v Polsku a radaru v České republice bude pro Rusko představovat zjevnou hrozbu," upozornil Ivanov.
USA reagují na ruské návrhy zdrženlivě
Plán na vybudování systému protiraketové obrany v Evropě, který má podle USA chránit svět před nevyzpytatelnými režimy v Íránu a Severní Koreji, v posledních měsících značně zhoršil již napjaté vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy.
Trnem v oku ruské strany je především instalace prvků protiraketové obrany v oblasti střední Evropy. Ruský prezident Vladimir Putin proto na nedávné schůzce s americkým protějškem Georgem Bushem navrhl rozšířit spolupráci při budování raketové obrany, která by obsahovala i výměnu dat mezi Ruskem a NATO. Podle Putina by potom Spojené státy už nemusely umisťovat prvky plánovaného protiraketového štítu do Polska a České republiky.
Putin již předtím navrhl společné využití radaru v Ázerbájdžánu. Spojené státy však na tuto nabídku zatím reagovaly opatrně.
Moskva v minulých dnech zároveň pohrozila, že pokud Spojené státy ruské návrhy na spolupráci v oblasti protiraketové obrany nepřijmou, umístí rakety do svého nejzápadnějšího cípu hraničícího s členskými zeměmi EU Polskem a Litvou.
Podle Ivanova budou USA a Rusko znovu jednat o protiraketovém deštníku v září nebo říjnu za účasti šéfů diplomacie a obrany obou států.