Článek
Za arménskou stranu dohodou podepsal arménský ministr zahraničí Ararat Mirzojan, za americkou jeho protějšek Antony Blinken.
„Chci zdůraznit, že (dohoda) pokládá základ pro ještě hlubší spolupráci a staví na našich společných principech,“ prohlásil Blinken podle tiskové zprávy amerického ministerstva. „Tato dohoda, toto strategické partnerství, si myslím, že přispěje k odolnějšímu, bezpečnějšímu a nezávislejšímu Jižnímu Kavkazu, dodal.
Mirzojan zase uvedl, že dohoda zahrnuje několik oblastí budoucí spolupráce. „Včetně posilování ekonomických a energetických vazeb, prohlubování demokratických institucí, prosazování spravedlnosti a právního státu nebo podpory inovací v oblasti špičkových technologií,“ popsal dokument arménský ministr.
Peskov: Američané se všemožně snaží rozšířit svůj vliv
K podepsané dohodě se vyjádřil i mluvčí Kremlu Peskov. Podle něj se jedná o „suverénní právo Arménie rozvíjet vztahy ve všech směrech“. Zároveň ale obvinil Spojené státy, že se snaží „všemožnými způsoby za sebe zatáhnout další a další země“, cituje Peskova ruský server RBC.
Arménie se již několik let snaží přiblížit Západu a naopak oddálit Rusku. Například v půlce roku 2024 země oznámila svůj záměr vystoupit z vojenského paktu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) pod vedením Moskvy, který sdružuje kromě Ruska také Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán.
V půlce června se navíc tajemník arménské bezpečností rady Armen Grigorjan zúčastnil mírového summitu o Ukrajině.