Článek
Macron předminulý týden odvolal francouzské ambasadory v Austrálii a USA poté, co Canberra odstoupila od smlouvy na výrobu konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů, jež měla připadnout francouzské firmě Naval Group. Místo toho Austrálie podepsala bezpečnostní pakt s USA a Británií, v jehož rámci jí mají být poskytnuty americké jaderné ponorky.
Zatímco Austrálii nemůže Macron „bodnutí do zad“ odpustit, pošramocené vztahy Paříže a Washingtonu se podle všeho zlepšují. Macron a jeho americký protějšek Joe Biden si ve středu telefonovali. Elysejský palác a Bílý dům poté oznámily, že francouzský ambasador se do USA vrátí příští týden.
Biden se v říjnu sejde s Macronem
Oba prezidenti se také mají v říjnu osobně setkat v Evropě, aby mohli pokračovat v „hloubkových konzultacích“ k „obnovení důvěry“. Už ve čtvrtek se měli na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku setkat americký ministr zahraničí Antony Blinken se svým francouzským kolegou Jeanem-Yvesem Le Drianem.
Londýn a Paříž si vyměnily výpady
Británie coby další účastník bezpečnostního paktu má s Francií nyní rovněž napjaté vztahy. „Myslím, že je načase, aby se někteří z našich nejdražších přátel na světě sebrali a dali nám pokoj, protože je to skvělý krok směrem ke globální bezpečnosti,“ vzkázal ve středu za použití několika francouzských výrazů Johnson.
Austrálii se i před zrušením kontraktu francouzské ponorky líbily, výrobce chce odškodné
Následující den francouzský ministr pro evropské záležitosti Clement Beaune vzkázal do Londýna, že Paříži už „dochází trpělivost“ ve sporu o pravidla rybolovu, který se mezi zeměmi rozhořel po brexitu.