Článek
Macron předminulý týden odvolal francouzské ambasadory v Austrálii a USA poté, co Canberra odstoupila od smlouvy na výrobu konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů, jež měla připadnout francouzské firmě Naval Group. Místo toho Austrálie podepsala bezpečnostní pakt s USA a Británií, v jehož rámci jí mají být poskytnuty americké jaderné ponorky.
Zatímco Austrálii nemůže Macron „bodnutí do zad“ odpustit, pošramocené vztahy Paříže a Washingtonu se podle všeho zlepšují. Macron a jeho americký protějšek Joe Biden si ve středu telefonovali. Elysejský palác a Bílý dům poté oznámily, že francouzský ambasador se do USA vrátí příští týden.
Oba prezidenti se také mají v říjnu osobně setkat v Evropě, aby mohli pokračovat v „hloubkových konzultacích“ k „obnovení důvěry“. Už ve čtvrtek se měli na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku setkat americký ministr zahraničí Antony Blinken se svým francouzským kolegou Jeanem-Yvesem Le Drianem.
Londýn a Paříž si vyměnily výpady
Británie coby další účastník bezpečnostního paktu má s Francií nyní rovněž napjaté vztahy. „Myslím, že je načase, aby se někteří z našich nejdražších přátel na světě sebrali a dali nám pokoj, protože je to skvělý krok směrem ke globální bezpečnosti,“ vzkázal ve středu za použití několika francouzských výrazů Johnson.
Následující den francouzský ministr pro evropské záležitosti Clement Beaune vzkázal do Londýna, že Paříži už „dochází trpělivost“ ve sporu o pravidla rybolovu, který se mezi zeměmi rozhořel po brexitu.