Článek
Thanh požádal v Německu o azyl, ale v červenci 2017 měl být agenty vietnamské tajné služby unesen z Berlína přes Česko do Bratislavy. Ve slovenském hlavním městě tehdy jednala vietnamské delegace vedená ministrem vnitra To Lamem.
Při odletu z Bratislavy do Moskvy zapůjčila slovenská strana vietnamské delegaci vládní speciál, v němž měl být i unesený Thanh. Tímto způsobem se Thanh dostal ze schengenského prostoru a ve Vietnamu byl poté postaven před soud.
„Pokud se prokáže, že vietnamská delegace zneužila slovenskou pohostinnost, tak budou na úrovni diplomatických kroků přijata opatření. Deklaroval to předseda vlády, ministr zahraničních věcí i já,“ řekla Saková podle agentury TASR.
Let schvaloval Kaliňák
Všechny lety ministrů a jiných ústavních činitelů vládním speciálem povoluje podle Sakové v rámci své kompetence ministr vnitra. Tím byl v době únosu Robert Kaliňák (Směr), který z funkce odstoupil loni v březnu po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Kaliňák se v případu únosu podrobil testu na detektoru lži. Ten podle něj ukázal, že o únosu nevěděl.
Saková loni v srpnu zbavila mlčenlivosti policisty, kteří zabezpečovali loňskou návštěvu vietnamského ministra vnitra v Bratislavě.
„Na oficiální návštěvu vietnamského ministra vnitra přicestovali čtyři Vietnamci, ale z Bratislavy jich odletělo dvanáct,“ upozornil deník Sme s tím, že do vládního speciálu nastoupili patrně únosci i unesený.
„Pokud se prokáže, že Vietnamci využili slovenský vládní speciál k únosu svého občana, nemůže to zůstat bez důsledků. To se určitě projeví na zhoršení bilaterálních vztahů s Vietnamem,“ řekl loni slovenský premiér Peter Pellegrini (Směr).