Článek
„Vše bylo řízeno Ivanem Lexou. Věděl o každém kroku příslušníků SIS v průběhu únosu,“ citoval ve středu deník Sme Kosíkovo prohlášení, které redakci poslal z afrického státu Mali. Průběh akce měl osobně ze svého automobilu monitorovat tehdejší náměstek ředitele tajné služby Jaroslav Svěchota.
Podle Sme byl Kosík v listopadu 2016 zadržen v Mali na základě mezinárodního zatykače a je stále ve vězení. Slovensko opustil poté, co byl odsouzen ke 14 letům vězení za falšování směnek. Mali zatím nereagovalo na žádost Slovenska o jeho vydání.
Žádost o výpověď Slovensko dostalo
Slovenská generální prokuratura potvrdila, že přes zprostředkovatele dostala Kosíkův vzkaz, že chce vypovídat ve věci únosu Kováče mladšího a bude spolupracovat s vyšetřovacími orgány. „Generální prokuratuře bylo doručeno mailové podání, které bude zpracováno zákonným způsobem,“ řekla mluvčí prokuratury Andrea Predajňová.
Kosík zároveň žádal o informaci, jakou formou má doručit svou výpověď, aby byla dostatečně věrohodná a dostala se bezpečně do správných rukou. Situaci komplikuje fakt, že Slovensko nemá s Mali uzavřenou žádnou smlouvu o právní pomoci.
Po korunním svědkovi únosu Oskaru Fegyveresovi je Kosík už druhý bývalý agent, který roli SIS v akci namířené proti tehdejšímu prezidentovi potvrdil.
Akce měla posloužit k diskreditaci Michala Kováče, který se dostal do sporu s premiérem Vladimírem Mečiarem. Slovenský parlament loni zrušil amnestie, jimiž únos „přikryl“ Mečiar v roce 1998 jako zastupující prezident. Rozhodnutí parlamentu definitivně potvrdil i Ústavní soud SR.