Článek
„Jsem tak šťastný, že tě vidím a mohu s tebou mluvit. Moc to pro mě znamená, poslední dvě noci jsem nespal a nemohl se dočkat. Jsi hotovou kopií svého otce,“ uvítal Pietruszka svého synovce v pečovatelském domě v Izraeli rusky. Tím jazykem promlouval poprvé po řadě desetiletí.
„Děkuji, slíbil jsem to,“ odvětil Alexandr, který za strýcem přiletěl z Ruska.
Vzájemně se objímali a plakali.

Pietruszka se synovcem Alexandrem
Pietruszkovi bylo 24 let, když počátkem druhé světové války v roce 1939 prchal z Varšavy do Ruska. V Polsku zůstali jeho rodiče, dvojče Volf a druhý, o devět let mladší bratr Zelig. Rodiče se Zeligem jako milióny jiných Židů nacisté deportovali do tábora smrti. Volfovi se podařilo uniknout. Pietruszka to věděl a krátce si s ním psal. Pak ale přišli Rusové a odvezli Volfa do gulagu na Sibiři.
Pietruszka, který se v Rusku oženil, než se v roce 1949 přestěhoval do nově utvořeného Státu Izrael, předpokládal, že zahynulo i jeho dvojče.
Dokud před dvěma týdny jeho vnuk neobdržel e-mail od sestřenice v Kanadě, která zpracovávala rodinnou historii. Psala mu, že v databázi muzea Jad Vašem objevila 12 let starou výpověď Volfa Pietruszky o svém bratrovi Eliahuovi, o němž se rovněž domníval, že je dávno mrtvý.
Ukázalo se, že Volf také přežil a usadil se v ruském Magnitogorsku, kde pracoval jako stavební dělník. Pietruszkův vnuk se dal hned do pátrání a zjistil, že Volf bohužel mezitím v roce 2011 zemřel, ale také že má syna Alexandra. Spojit se s ním přes Skype už nebylo obtížné a ve čtvrtek už letadlo s Alexandrem na palubě přistávalo v Izraeli.
„Je to zázrak. Nikdy bych si nepomyslel, že se to stane,“ svěřil se novinářům dojatý Alexandr.

Eliahu Pietruszka před nacisty uprchl na začátku války.

Setkání nad letitou rodinnou fotografií
Příběh rodiny Pietruszkových není ojedinělý, s přibývajícími lety aktérů je však stále méně pravděpodobné, že se ještě setkají. „Toto je jedna z posledních příležitostí, kdy jsme něčeho podobného svědky. Mám pocit, že se dotýkáme části historie,“ podotkla Debbie Bermanová z muzea Jad Vašem.